Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne 12 składów Elf 2

Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne 12 składów Elf 2

Koleje Dolnośląskie podpisały dziś dwie umowy, jedną na sfinansowanie zakupu nowych pociągów a z Pesą Bydgoszcz na dostawę kolejnych 12 składów Elf 2.

Za dodatkowe składy Koleje Dolnośląskie zapłacą około 283 mln zł netto. Kwota ta zostanie pokryta z kredytu udzielonego przez PKO BP na okres 14 lat.

Przypomnijmy, że w połowie marca 2021 r. Koleje Dolnośląskie podjęły decyzję o skorzystaniu z prawa opcji i zamówiły kolejne osiem 5-członowych pociągów elektrycznych. Umowy na sfinansowanie oraz zakup dodatkowych pociągów zostały zawarte 25 marca 2021.

Pierwszy pojazd z puli 12 pojazdów ma zostać dostarczony w czerwcu 2024 a ostatni pod koniec listopada 2024 r.

Zamówione Elfy2 to pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, dedykowane do ruchu regionalnego z prędkością maksymalną do 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości, 286 miejsc siedzących, a w sumie mogą jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów. Składy spełniają najnowsze normy TSI, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkim podróżnym gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy. Były zaprojektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Stąd przestronne, klimatyzowane wnętrze, czy interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.

Pierwszy Elf 2 Kolei Dolnośląskich rozpoczął testach w Żmigrodzie pod koniec listopada 2021.