Od niedzieli pociągiem z Poznania do Wolsztyna

Od niedzieli pociągiem z Poznania do Wolsztyna

Między Poznaniem a Wolsztynem już od najbliższej niedzieli, 12 marca 2023 r. znów pojadą pociągi. PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły zasadnicze prace na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn. Dla podróżnych przygotowano wygodne perony. Sprawne przejazdy zapewni wymieniony tor i nowoczesne urządzenia sterownia. Zakończenie całej inwestycji planowane jest w II połowie 2023 r.

Dojazd z Wolsztyna do Drzymałowa, bez zastępczej komunikacji autobusowej, wyniesie ok. 25 min, a do stolicy regionu – ok. 1,5 h (czas przejazdu jest uzależniony m.in. od liczby i długości zatrzymań).

Na całym, ok. 15 km odcinku między Drzymałowem a Wolsztynem, wzmocniono grunt i wymieniono tor. Bezstykowe łączenia szyn wraz z nowymi podkładami zmniejszą hałas, zwiększając komfort podróżnych. Nowe urządzenia prowadzenia ruchu kolejowego na stacjach Rakoniewice i Wolsztyn zwiększą możliwości trasy.

Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z peronów w Wolsztynie (perony 2 i 3 – peron nr 1 został przebudowany wcześniej) oraz Grodzisku Wielkopolskim (peron nr 2). Oczekiwany komfort zapewnią m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo zwiększy nowe oświetlenie. Dla dobrej orientacji w podróży przygotowano czytelne oznakowanie oraz gabloty z rozkładem jazdy. Na antypoślizgowej nawierzchni są ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą, pomocne osobom niewidomym. Dogodne dojście do peronów na obu stacjach umożliwią wyremontowane przejścia podziemne, które zostały przystosowane do potrzeb pasażerów mających trudności z poruszaniem się.

Większe bezpieczeństwo na torze i drogach zapewni ponad 20 przebudowanych przejazdów kolejowo-drogowych. Na skrzyżowaniach jest nowa nawierzchnia, a na części także sygnalizacja, rogatki i monitoring.

– Dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków budżetowych i funduszy europejskich PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają atrakcyjność kolei nie tylko na trasach międzynarodowych i krajowych, ale także na liniach regionalnych. Zakończenie zasadniczych prac między Wolsztynem a Drzymałowem umożliwi wznowienie połączeń kolejowych – mieszkańcy od niedzieli znów będą mogli korzystać z przewidywalnej i ekologicznej komunikacji, która zapewni dogodne podróże w stronę Poznania – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyrektor ds. realizacji inwestycji.

Z zachowaniem procedur bezpieczeństwa – postępować będą ostatnie prace na trasie, m.in. przebudowa peronu przy budynku dworca w Grodzisku Wielkopolskim, budowa nowego przystanku Adamowo (okolice Wolsztyna), który zwiększy dostęp do kolei, czy montaż odnowionej kładki nad ul. 5 Stycznia w Wolsztynie.

Zakończenie wszystkich prac w ramach projektu, przewidywane obecnie w II poł. 2023 r., po uzyskaniu wymaganych pozwoleń umożliwi zwiększenie prędkości pociągów na objętym pracami odcinki z 80 km/h do 120 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn” za ok. 115 mln zł z udziałem środków Unii Europejskiej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kolejowa trasa między Wolsztynem a Poznaniem (linia Powodowo – Luboń k. Poznania, nr 357) sukcesywnie zyskuje nowoczesne rozwiązania przy zachowaniu historycznego charakteru.

Realizowana inwestycja uzupełnia zrealizowane już w 2014 r. prace między Drzymałowem a Grodziskiem Wielkopolskim. Pociągi jeżdżą wymienionym torem, podróżni zyskali nowy przystanek w Grąblewie i zmodernizowane perony w Rakoniewicach, Tłokach, Rostarzewie, Drzymałowie i Ruchocicach. Na linii z początku XX w. zachowano m.in. dawne semafory kształtowe. Prowadzone są rozkładowe przewozy pasażerskie z wykorzystaniem parowozów z Parowozowni Wolsztyn.