Od 16 maja 2022 r. strajk generalny w Polregio?

Od 16 maja 2022 r. strajk generalny w Polregio?

Jeśli w najbliższym czasie nie zostanie podpisane porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio, o godzinie 0:01 w poniedziałek 16 maja 2022 r rozpocznie się strajk generalny – poinformował Leszek Miętek, Prezydent ZZM.

Podczas rozmowy w studiu Polsat News, Leszek Miętek, Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych powiedział , że dzisiaj determinacja pracowników jest tak wielka, ze Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Polregio który powstał wydał tylko dyspozycje taką, aby pracownicy przestrzegali skrupulatnie harmonogramów pracy i odmawiali pracy w nadgodzinach.

Z tego powodu wiele pociągów zostaje odwołanych i są zastąpione zastępczą komunikacją autobusową.

Jak dodał dzisiaj przed południem skończyło się posiedzenie Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podczas, którego zdecydowano o utrzymaniu zaleceń dla pracowników aby pracowali tylko w harmonogramach i nie podejmowali pracy w nadgodzinach.

– Podjęto również decyzję o tym, że jeżeli nie dostanie zawarte porozumienie, to od północy 16 maja 2022 r. zostanie ogłoszony strajk generalny – poinformował Prezydent ZZM

Miętek wrócił uwagę, że na kolei strajku nie było od kilkunastu lat, wszystkie problemy kolejowe a jest ich wiele rozwiązujemy przy stole negocjacyjnym. Powtórzył także, że związkowcy wysłali list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego jednak nie było żadnej odzewu ze strony Kancelarii Premiera.

– Pracownicy Polregio są najniżej wynagradzanymi pracownikami na rynku kolejowy. Jeżeli tych podwyżek nie dostaną to czy my zrobimy ten strajk czy nie to spółka i tak nie będzie realizowała procesu przewozowego bo ludzie odejdą – stwierdził Miętek.

Propozycję Zarządu spółki dotyczącą wzrostu wynagrodzeń o 400 zł pod warunkiem finansowania tych podwyżek przez marszałków nazwał prowokacją a nie realna propozycją.

– Jesteśmy gotowi rozłożyć wdrożenie podwyżki w czasie ale pod warunkiem, że Zarząd Polregio podpisze porozumienie, które jest zobowiązaniem do wdrożenia określonej podwyżki wynagrodzeń w określonym czasie – zaznaczył w rozmowie z Polsat News.

Leszek Mietek poinformował także, że nie ma żadnego terminu spotkań między związkowcami a zarządem przewoźnika.

 – To ogłoszenie strajku jest z takim wyprzedzeniem aby dać szansę na rozmowy. Liczę na opamiętanie Zarządu i właścicieli w rozwiązaniu przy stole negocjacyjnym tego problemu – podsumował Leszek Miętek, Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 r. przedstawiciele związków zawodowych działających w Polregio rozpoczęli dialog społeczny z zarządem spółki. Strona społeczna oczekiwała wdrożenia podwyżki wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym w  wysokości 700 zł od 1 grudnia 2021 roku dla pracowników wynagradzanych zgodnie ZUZP.

Podczas Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Kielcach, który odbył się 7 kwietnia 2022 r. prezes Polregio Artur Martyniuk poinformował, że koszt wdrożenia podwyżek dla pracowników Polregio to ok.130 mln zł.