Nowe Griffiny w drodze do Gdyni

Nowe Griffiny w drodze do Gdyni

Na łamach „Kolejowego Portalu” informowaliśmy, że PKP Intercity negocjowało z Newagiem harmonogram dostaw kolejnych nowych lokomotyw. Dziś kolejne trzy jednosystemowe Griffiny pojadą do Gdyni, gdzie znajduje się ich macierzysty zakład.

 Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku PKP Intercity podpisało ze spółką Newag umowę na dostawę 20 jednosystemowych lokomotyw Griffin. Zgodnie z zapisami umowy, dostawa wszystkich pojazdów miała nastąpić w terminie do 30 miesięcy od daty jej podpisania. W grudniu 2023 roku przewoźnik odebrał od producenta lokomotywy o numerach EU160-032, EU160-033 oraz EU160-034.

Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, powiedział w rozmowie z „Kolejowym Portalem”, że zgodnie z zapewnieniami Newagu, od maja miesięcznie będą dostarczane trzy-cztery lokomotywy do spółki.

Tak też się stało. Prezes przewoźnika na swoim koncie w serwisie X (dawny Twitter) poinformował, że trzy lokomotywy EU160 o numerach 35, 36 i 37 ruszają do zakładu w Gdyni.

Przewoźnik liczy, że w ramach przyspieszonego harmonogramu  wszystkie pojazdy z kontraktu na 20 jednosystemowych lokomotyw otrzyma na przełomie sierpnia i września 2024 r.