ŁKA podpisała umowę na zakup trzech pociągów hybrydowych

ŁKA podpisała umowę na zakup trzech pociągów hybrydowych

W piątek, 23 lipca 2021 r. Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski, Członek Zarządu ŁKA Jan Kotynia oraz Prezes NEWAG S.A. Zbigniew Konieczek podpisali umowę na zakup trzech nowych pojazdów hybrydowych przeznaczonych do wykonywania pasażerskich przewozów aglomeracyjnych i regionalnych w województwie łódzkim.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zdecydowała się na zakup trzech jednostek, których wartość wynosi blisko 103 mln zł brutto, natomiast w ramach umowy zamawiający może skorzystać z prawa opcji i zamówić kolejne dwie jednostki. Łączna wartość zamówienia wyniesie wtedy ponad 171 mln zł brutto.

Nowe zespoły trakcyjne w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zostaną wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy z pojazdów będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Pojazdy Impuls 2 typu 36WEh pomieszczą 300 osób, z czego ponad 140 osób na miejscach siedzących. Pojazd będzie poruszał się z prędkością 160 km/h pod trakcją elektryczną, natomiast przy użyciu napędu spalinowego jest to 120 km/h.

Po zakupie hybryd ŁKA planuje uruchomić połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane: nr 25 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Opoczno oraz nr 53 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Spała. I tak z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego będzie kursowało 36 pociągów,  z Łodzi do Opoczna pojedzie 20 składów, a z Łodzi do Spały pojadą 4 weekendowe pociągi.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca 2021 r. zarząd województwa łódzkiego przyjął uchwałę dotyczącą dofinansowania w kwocie 51,61 mln zakupu trzech składów.

Z hybrydowych pociągów korzystają już pasażerowie na Pomorzu Zachodnim. Oprócz dwóch, które na tory wyjechały w styczniu tego roku, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o zakupie jeszcze pięciu składów hybrydowych. Inwestycja o wartości 100 mln zł netto oznacza wygodę pasażerów i ochronę środowiska. W poprzednim tygodniu jednego z nowych składów w specjalnym morskim malowaniu można było zobaczyć w Kołobrzegu.

Z pociągów hybrydowych będą także korzystali pasażerowie Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik kupił sześc takich jednostek a pierwsza z nich na początku lipca przyjechała na tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.