ED74-001 przechodzi przegląd zerowy

ED74-001 przechodzi przegląd zerowy

Kilka dni temu, do Zachodniego Zakłady PKP Intercity we Wrocławiu przyjechała jednostka ED74-001. Pojazd w swojej jednostce macierzystej przechodzi właśnie przegląd zerowy.

Jak poinformowała „Kolejowy Portal” Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity, pojazd ED74-001 przeszedł odbiory końcowe i  został przetransportowany do zakładu macierzystego do Wrocławia.

– Pojazd ED74-001 po zakończeniu przeglądu zerowego będzie przygotowany do realizacji przewozów zgodnie z rozkładem jazdy – zaznaczyła Marta Ziemska.

Nasza rozmówczyni dodała, że obecnie po modernizacji odebrane zostały trzy pojazdy (001, 003 oraz 004), a w zakładzie Pesy przebywa siedem jednostek.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jednostka ED74-001 nie będzie już przechodził eksploatacji nadzorowanej jak to miało miejsce w przypadku składów 003 i 004.

Pod koniec marca Andrzej Bittel, wiceministra infrastruktury, dwie jednostki ED74 zostały wstępnie zaplanowane do obsługi połączenia w relacji Lublin – Kielce – Wrocław/Katowice jeszcze w trakcie trwania Rocznego Rozkładu Jazdy 2021/22. Natomiast od RRJ 2022/23 sześć składów ED74 będzie obsługiwało relację Lublin – Kielce – Kraków.

Przypomnijmy, że PKP Intercity podpisało umowę na modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 z konsorcjum spółek Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” oraz Pesa Bydgoszcz w czerwcu 2019 roku. Wartość kontraktu wynosi 274,8 mln zł brutto.

Podczas modernizacji pojazdy przechodzą istotne zmiany, które podniosą standard składów, tak aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania pasażerów. W zmodernizowanych pociągach pasażerowie skorzystają m.in. z klimatyzacji, wygodnych foteli i Wi-Fi. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego. Ponadto w każdym składzie zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego. Przygotowano również miejsce na dwie maszyny vendingowe z napojami i przekąskami.

Dostawa wszystkich 14 zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych nastąpi do czerwca 2023 roku.