Dworzec w Oświęcimiu z tytułem Dworca Roku 2021

Dworzec w Oświęcimiu z tytułem Dworca Roku 2021

Tytuł Dworca Roku 2021 zdobył dworzec w Oświęcimiu, a nagrodę publiczności otrzymał Wrocław Główny.

Dworzec w Oświęcimiu to innowacyjny dworzec systemowy na miarę XXI wieku, według autorskiego pomysłu Polskich Kolei Państwowych S.A Wyróżniającym się akcentem jest wieloformatowa szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stanowiąca hołd dla ofiar obozu Auschwitz-Birkenau.

Obiekt po modernizacji został udostępniony pasażerom w czerwcu 2020 r. We wrześniu ur. dworzec został zwycięzcą konkursu architektonicznego o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Dworzec Wrocław Główny to ważny węzeł kolejowy historycznej stolicy Dolnego Śląska obsługujący linie z dziesięciu kierunków. Każdego dnia odprawia nawet 60 tys. pasażerów.

– Tegoroczni laureaci to przykład na to, że w naszym konkursie może zwyciężyć naprawdę każdy dworzec, niezależnie od lokalizacji, wielkości czy liczby obsługiwanych pociągów – podkreśla dr Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej. – Wskazany przez internautów dworzec we Wrocławiu to przykład na to, jak można zmodernizować duży historyczny obiekt, który spełnia wymagania obsługi pasażera XXI wieku nie tracąc dotychczasowej atmosfery. Z kolei wybrany przez jury dworzec w Oświęcimiu to obiekt kompaktowy i nowoczesny, wybudowany w miejscu starego, niefunkcjonalnego budynku z lat 60. ubiegłego wieku.

– Zarówno dworzec we Wrocławiu, jak i dworzec w Oświęcimiu to doskonałe przykłady pokazujące pozytywne przemiany zachodzące w krajowej infrastrukturze kolejowej. Oba te obiekty łączą w sobie niezwykły wygląd, jak również, a może przede wszystkim, wszechstronną funkcjonalność, która zadowoli nawet najbardziej wymagających pasażerów. Uznanie wyrażone przez jurorów, a także głosujących internautów, to niewątpliwie docenienie osób, które odpowiadają za zarządzanie zwycięskimi dworcami i to właśnie do nich kierujemy gratulacje oraz podziękowania za pracę na rzecz rozwoju polskiej kolei – zwraca uwagę Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.  

O tytuł Dworca Roku 2021 rywalizowało 10 obiektów, oprócz wyróżnionych były to dworce w Cieszynie, Myszkowie Skawinie, Obornikach Śląskich, Nowym Sączu, Radymnie oraz Ustce.

W pierwszym etapie IV edycji konkursu na najbardziej przyjazny podróżującym dworzec wpłynęło ponad 200 zgłoszeń ze wszystkich województw.

Konkurs „Dworzec Roku” to przedsięwzięcie Fundacji ProKolej i Fundacji Grupy PKP. Od 2017 roku celem wspólnych działań jest popularyzacja dobrych praktyk w obszarze jakości infrastruktury i inwestycji na kolei.