PKP SKM w Trójmieście odpowiada marszałkowi

PKP SKM w Trójmieście odpowiada marszałkowi

Kilka dni temu informowaliśmy, że Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zainterweniował w sprawie problemów z realizacją przewozów PKP SKM w Trójmieście na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.  Na zarzuty odpowiedział przewoźnik.

Marszałek zarzucił m.in., że początek września zaskoczył przewoźników kolejowych a zbyt małe składy PKP SKM w Trójmieście doprowadziły do sytuacji, w której część pasażerów nie mieściła się wewnątrz i do przepełnienia doszło również w pociągach Polregio.

– Trzeba zaznaczyć, że przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia taboru dostosowanego pojemnością do liczby pasażerów – podkreślił marszałek Struk.

Co na to PKP Szybka Kolej Miejsca w Trójmieście ? Przewoźnik odpowiada, że powrót uczniów do szkół i związany z tym wzrost ruchu pasażerskiego  w żaden sposób nie zaskoczył spółki.

– Prawdą jest, że przewoźnicy mają zapewnić tabor dostosowany liczby pasażerów. Trzeba  jednak  pamiętać, że spółka realizuje przewozy na liniach PKM, korzystając z taboru użyczonego przez organizatora przewozów, czyli Samorząd Województwa Pomorskiego – tłumaczy Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście

Przypomnijmy, że w ramach podpisanej umowy na realizację przewozów po linii PKM, Urząd Marszałkowski dzierżawi spółce PKP SKM w Trójmieście 10 autobusów szynowych.

– Do realizacji obowiązującego rozkładu jazdy potrzebnych jest 9 pojazdów, więc zakładając, że wszystkie są sprawne i żaden nie wymaga serwisu, w rezerwie pozostaje jeden pojazd użyczony przez UMWP – podkreśla Złotoś

Jak dodaje nasz rozmówca, spółka PKP SKM w Trójmieście wielokrotnie sygnalizowała organizatorowi, że liczba tych pojazdów jest zbyt mała, aby sprawnie obsłużyć wciąż rosnące potoki pasażerów na liniach PKM. Wobec braku wsparcia taborowego ze strony UMWP PKP SKM od dwóch lat dzierżawi jeden autobus szynowy od Kolei Dolnośląskich.

– Teoretycznie więc dwa pojazdy są w rezerwie, zdarzają się jednak dni, że więcej niż dwa pojazdy są w naprawie  lub przechodzą obowiązkowe przeglądy. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w pierwszych dniach września – wyjaśnia rzecznik spółki.

Od 8 września przewoźnik ma do dyspozycji 9 pojazdów i rozkład jazdy jest realizowany zgodnie z zamówieniem Urzędu.

– Mimo to Zarząd Województwa podjął decyzję o uruchomieniu od 8 września  6 dodatkowych pociągów na liniach PKM, tym samym przyznając, że dotychczasowa liczba pociągów była niewystarczająca – podaje Złotoś.

Lista dodatkowych składów

  • Gdynia Główna 6″:00 – Żukowo Wschodnie 6:29
  • Żukowo Wschodnie 6:55 – Gdynia Główna 7:73. Pociąg ten będzie na stacji Żukowo Wschodnie skomunikowany ze składem relacji Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz.
  • Gdynia Główna 15:04 – Żukowo Wschodnie 15:32. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.
  • Żukowo9 Wschodnie 15:39 – Gdynia Główna 16:07
  • Gdynia Główna 16:35 – Żukowo Wschodnie 17:14. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.
  • Żukowo Wschodnie 18:13 – Gdynia Główna 18:41