Pomorskie: marszałek interweniuje w sprawie problemów SKM

Pomorskie: marszałek interweniuje w sprawie problemów SKM

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zainterweniował w sprawie problemów z realizacją przewozów PKP SKM w Trójmieście, po tym jak przewoźnik nie zwiększył pojemności pociągów wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

– Z zaniepokojeniem i ubolewaniem stwierdzam, że początek września zaskoczył przewoźników kolejowych. Mimo że Samorząd Województwa z dużym wyprzedzeniem przypomniał im, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wzrosną (jak co roku) potoki pasażerów, spółka PKP SKM nie zwiększyła pojemności pojazdów, które wyjechały na tory w godzinach szczytu. A przypomnę, że to właśnie przewoźnik zobowiązany jest zapewnić tabor dostosowany pojemnością do liczby pasażerów – napisał Mieczysław Struk, marszałka województwa pomorskiego:

Z analizy przepływów pasażerskich przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wynika, że zbyt małe składy PKP SKM doprowadziły do sytuacji, w której część pasażerów nie mieściła się wewnątrz i do przepełnienia doszło również w pociągach Polregio.

– W związku z tą sytuacją zażądaliśmy od przewoźników natychmiastowego wzmocnienia składów – dodał Struk

Marszałek dodał, że spółka Polregio od 6 września realizuje przewozy dużymi składami trójczłonowymi. Natomiast spółka PKP SKM uruchomiła większe składy dopiero w dniu dzisiejszym.

– Mając na uwadze problemy spółki PKP SKM z zapewnieniem odpowiednio pojemnego taboru raz jeszcze zwróciłem się do zarządu tej spółki, oczekując że w przyszłości nie dopuści do podobnego kryzysu – podkreślił Struk.

Ponadto Zarząd Województwa podjął też decyzję o przetargu na realizację przewozów na liniach PKM od 11 grudnia br. do grudnia 2026 r.

O co dokładnie chodzi? Portal Trojmiasto.pl opublikował list czytelniczki, która skarżyła się na przepełnione pociągi na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

– O ile jeszcze w wakacje było ciasno (człowiek na człowieku), tak teraz, żeby jedna osoba mogła wysiąść z pociągu, skład musi opuścić 20 innych osób. Przez taki stan rzeczy pociągi mają opóźnienia – napisała w liście czytelniczka portalu Trojmiasto.pl

Z całym listem można zapoznać się na stronie Trojmiasto.pl

Dodatkowe składy

Uruchomione zostały także dodatkowe pociągi. Chodzi o sześć połączeń w godzinach szczytu, które odciążą najbardziej zatłoczone pociągi.

  • Gdynia Główna 6.00 – Żukowo Wschodnie 6.29
  • Żukowo Wschodnie 6.55 – Gdynia Główna 7.73. Pociąg ten będzie na stacji Żukowo Wschodnie skomunikowany ze składem relacji Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz.
  • Gdynia Główna 15.04 – Żukowo Wschodnie 15.32. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.
  • Żukowo9 Wschodnie 15.39 – Gdynia Główna 16.07
  • Gdynia Główna 16.35 – Żukowo Wschodnie 17.14. Skład będzie skomunikowany na stacji Gdańsk Osowa z pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz.
  • Żukowo Wschodnie 18.13 – Gdynia Główna 18.41