Od września pojedziemy bezpośrednio z Warszawy do Wrocławia przez Poznań i Leszno

Od września pojedziemy bezpośrednio z Warszawy do Wrocławia przez Poznań i Leszno

Mieszkańcy Leszna po 12 latach ponownie będą mogli bezpośrednio pojechać pociągiem do Warszawy. Połączenie ma ruszyć od wrześniowej korekty rozkładu jazdy.

Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w  Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikował w swoich mediach społecznościowych pismo wiceministra infrastruktury w tej sprawie.

Piotr Malepszak przekazał, że uruchomienie bezpośredniego pociągu w relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa przez Poznań i Leszno planowane jest od IV cyklu zastępczego rozkładu jazdy, tj, od niedzieli, 1 września 2024 r.

Na dziś nie są jeszcze znane dokładne godziny kursowania wspomnianego połączenia. Zgodnie z przepisami rozkład musi zostać opublikowany na stronie internetowej zarządcy infrastruktury co najmniej 21 dni przed jego wejściem w życie. Na dworcach i  peronach nowy rozkład powinien być udostępniony z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem.

Przypomnijmy, że bezpośrednie połączenie kolejowe z Leszna do stolicy zawieszono wraz z rozpoczęciem modernizacji linii 271 (Wrocław – Poznań) oraz nr 3 (Poznań Warszawa).

O powrót bezpośredniego połączenia z Leszna do Warszawy poseł Szczepański starał się od wielu lat. W 2021 r. poseł pytał m.in. Ministerstwo Infrastruktury czy rozważana była koncepcja uruchomienia w rozkładzie 2020/21 pociągu kategorii TLK w relacji Warszawa Wsch. – Zielona Góra przez Łódź, Ostrów Wlkp., Krotoszyn, Leszno, Wschowę. W realizacji tego pomysły przeszkodził brak lokomotywy spalinowej.

Następnie, w 2022 r. poseł zaproponował możliwość wydłużenia IC 17104 Warta z Warszawy do Poznania. Także ten pomysł nie zyskał aprobaty resortu, który uznał, że mieszkańcy Leszna mają możliwość skorzystania z licznych połączeń przesiadkowych na stacji Poznań Główny.