Kolejne 9 Impulsów 2 trafii do Województwa Pomorskiego

Kolejne 9 Impulsów 2 trafii do Województwa Pomorskiego

Nowosądecki Newag otrzymał od Województwa Pomorskiego oświadczenie dotyczące skorzystania z prawa opcji na dostawę kolejne 9 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls 2.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca 2023 r. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił przetarg na dostawę jednego pojazdu o napędzie elektrycznym., z opcją na zakup kolejnych 9 pojazdów.

Jedyną ofertę złożył Newag, który za pojazd oczekiwał 34,813 mln zł brutto. W połowie sierpnia 2023 r. samorząd podpisał z producentem umowę na dostawę jednostki.

Nowe pojazdy będą przeznaczone do obsługi połączeń regionalnych. Wyposażone będą podobnie jak inne Impulsy, w klimatyzację, system informacji pasażerskiej sieć wi-fi. Na pokładzie znajdzie się również defibrylator AED. Cały skład będzie monitorowany. Zostanie wydzielona również przestrzeń do przewozu rowerów. Dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej możliwości poruszania się zostaną wyznaczone specjalne miejsca siedzące.

Uruchomienie opcji było uzależnione od pozyskania dofinansowania z KPO – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W marcu 2024 r. Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozstrzygnęło konkurs na dofinansowanie zakupu taboru. Pomorski projekt był jednym z trzech, który wsparcie otrzymał.

Co ważne, dostaliśmy dofinansowanie w takiej wysokości o jakie wnioskowaliśmy. To kwota około 250 mln zł. Dzięki temu na Pomorze trafi nie jeden a 10 pociągów Impuls – podkreśla marszałek.

Do końca 2026 r. na pomorskich torach pojawi się łącznie 45 nowych pociągów, w tym cztery hybrydowe.