Pomorskie chce kupić nawet 10 nowych pociągów

Pomorskie chce kupić nawet 10 nowych pociągów

Po przetargach na dostawę 31 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 4 sztuk tzw. „hybryd”, czyli dwunapędowych (elektryczno-spalinowych) zespołów trakcyjnych, Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o rozpoczęciu kolejnego postępowania przetargowego. Tym razem będzie ono dotyczyć zakupu jednego pojazdu o napędzie elektrycznym. Przetarg zawiera również opcję, dzięki której Województwo Pomorskie będzie mogło kupić kolejnych 9 pojazdów. Skorzystanie z opcji zależy jednak od pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Pojazd, który Samorząd Województwa Pomorskiego planuje kupić, będzie przeznaczony do obsługi połączeń regionalnych na liniach kolejowych:

  • 9 Malbork – Gdańsk Główny (z możliwością rozszerzenia trasy do Iławy Głównej),
  • 131 Tczew – Smętowo (z możliwością rozszerzenia trasy do Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy Głównej)
  • 202 Gdańsk Główny – Słupsk,
  • 204 Malbork – Elbląg,
  • 248 Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Rębiechowo,
  • 405 Słupsk – Ustka Uroczysko.

Podobnie jak w przypadku poprzednich przetargów, nowy pociąg ma mieć klimatyzację, sieć Wi-Fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory AED. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwał monitoring. Pojazd będzie posiadał  m.in. miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz toaletę przystosowaną do potrzeb takich osób. Zostanie również wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów.

Samorząd Województwa Pomorskiego złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli dofinansowanie z KPO zostanie przyznane, wówczas będziemy chcieli w pełni wykorzystać przewidziane w przetargu prawo opcji i zamówić łącznie 10 nowoczesnych zespołów trakcyjnych. Pozwoli to w dalszym ciągu konsekwentnie rozwijać transport kolejowy na Pomorzu i poprawiać komfort podróży pasażerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

15 czerwca 2023 r. Samorząd Województwa Pomorskiego złożył do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla projektu pn. „Zakup 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych w celu poprawy dostępności transportowej mieszkańców województwa pomorskiego do rdzenia aglomeracji trójmiejskiej”. Kwota wsparcia o jaką ubiega się samorząd to blisko 250 mln zł.

Środki pozyskane z KPO pozwoliłyby kupić nawet 10 nowoczesnych pojazdów kolejowych o napędzie elektrycznym. Zakup nowego taboru służyć będzie zwiększeniu dostępności transportowej na Pomorzu. Dzięki tej inwestycji zwiększy się także komfort podróży pasażerów.