Koleje Dolnośląskie zmodernizują Kolzamy

Koleje Dolnośląskie zmodernizują Kolzamy

Dolnośląski przewoźnik rozstrzygnął postępowanie na wykonanie napraw P5 wraz z pracami dodatkowymi, w tym zabudowa klimatyzacji w pojazdach typu 212M serii SA109-003 i SA109-004.

Początkowo, na sfinansowanie zamówienia spółka zamierzała przeznaczyć taka samą kwotę jak w poprzednich postępowaniach tj. 8 610 000 zł brutto. Ostatecznie przewoźnik znalazł dodatkowe środki, 5 904 000 zł brutto i wybrał ofertę konsorcjum Serwis Pojazdów Szynowych (lider) oraz CSI Inwest (partner) jak najkorzystniejszą.

Jak poinformował „Kolejowy Portal” Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich, dzięki naprawom P5 dwa pojazdy SA109, znajdujące się we flocie spółki Koleje Dolnośląskie od początku jej istnienia, zostaną gruntownie zmodernizowane, wymienione zostaną w nich fotele i zamontowana klimatyzacja.

– Od chwili przekazania szynobusów do konsorcjum, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę na prace związane z tymi jednostkami, pociągi zostaną zmodernizowane w ciągu 15 miesięcy. – zaznaczył Padniewski.

Gdzie pojadą zmodernizowane „Kolzamy”?

 – Jednym z planowanych kierunków, w którym pojadą te jednostki jest trasa z Legnicy przez Chojnów do Chocianowa – dodał Andrzej Padniewski, z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.

Temat modernizacji Kolzamów ciągnie się od 23 września 2020 r. kiedy to dolnośląski przewoźnik ogłosił przetarg  na modyfikację dwóch autobusów szynowych serii SA109. Na początku listopada 2020 r. spółka poinformowała, że dwie firmy zainteresowanie wykonaniem przeglądów P5 Kolzamów. Pod koniec roku oferenci otrzymali od przewoźnika wniosek dotyczący wydłużenia związania ofertą do dnia 1 marca 2021 r. Na propozycję przystał jeden wykonawca, niestety jego oferta okazała się o 1 353 000 zł brutto droższa od zaplanowanego budżetu i przetarg unieważniono.

Następnie pod koniec marca 2021 r.  Zarząd Kolei Dolnośląskich podjął decyzję o przeprowadzeniu przeglądów P5 dwóch autobusów szynowych SA109 i ogłosił przetarg rozszerzając i doprecyzowując zakres planowanych prac. Niestety w nie wpłynęła zadana oferta.

Wówczas analizowano możliwość przeprowadzenia modernizacji we własnym zakresie. Jednak po przeanalizowaniu możliwości przeprowadzenia modernizacji we własnym zakresie, spółka zdecydowała o ogłoszeniu kolejnego postępowania.