Jest kompromis ws. bezpośrednich połączeń z Wrocława do Zielonej Góry

Jest kompromis ws. bezpośrednich połączeń z Wrocława do Zielonej Góry

Podczas Konwentu Marszałków w Jakuszycach doszło do spotkania Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. W rozmowach wzięli udział również członkowie zarządów województw odpowiedzialni za transport: Grzegorz Potęga (Lubuskie) i Tymoteusz Myrda (Dolnośląskie).

W trakcie spotkania wypracowano kompromis w sprawie realizacji bezpośrednich połączeń kolejowych na linii Wrocław – Zielona Góra.

Ustalono, że Województwo Dolnośląskie będzie organizatorem dla ośmiu par połączeń na trasie Wrocław – Zielona Góra (realizowanych przez Koleje Dolnośląskie), a Województwo Lubuskie dla czterech par na tej samej trasie: Zielona Góra – Wrocław (realizowanych przez Polregio).

Oba województwa na najbliższych posiedzeniach swoich Sejmików przyjmą uchwały, które umożliwią zawarcie stosownego porozumienia.

Już we wtorek 5 grudnia 2023 r. rozpoczęły się prace zespołów roboczych obu organizatorów, których zadaniem jest wypracowanie porozumienia, rozkładu jazdy oraz jak najszybsze wprowadzenie do rozkładów jazdy bezpośrednich połączeń na linii Zielona Góra – Wrocław.

Przypomnijmy, że po publikacji informacji o likwidacji bezpośrednich regionalnych połączeń kolejowych relacji Wrocław – Zielona Góra głos w sprawie zabrało Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe. Organizacja utworzyła petycje do marszałka Przybylskiego  ws. utrzymania połączeń. W chwili publikacji tego artykułu pod petycją podpisało się ponad 500 osób.