SWT apeluje o dialog ws. utrzymanie bezpośrednich połączeń Wrocław– Zielona Góra

SWT apeluje o dialog ws. utrzymanie bezpośrednich połączeń Wrocław– Zielona Góra

Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zabrało głos po publikacji informacji o likwidacji bezpośrednich regionalnych połączeń kolejowych relacji Wrocław – Zielona Góra. Organizacja utworzyła petycje do marszałka Przybylskiego  ws. utrzymania połączeń.

W opublikowanej petycji Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe apeluje do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego, o podjęcie natychmiastowych rozmów z pozostałymi Stronami, a co za tym idzie wypracowanie porozumienia i utrzymanie od nowego rocznego rozkładu jazdy 2023/2024 bezpośrednich połączeń Wrocław– Zielona Góra, bowiem granica województwa dolnośląskiego i lubuskiego nie może być granicą niemożliwą do pokonania i stać się swoistą barierą mobilności dla tysięcy podróżnych.

W ocenie organizacji, likwidacja bezpośrednich 12 par połączeń  w relacji Wrocław– Zielona Góra i zastąpienie ich połączeniami z obowiązkową przesiadką w Głogowie lub Nowej Soli (decyzją Województwa Dolnośląskiego) wpłynie negatywnie na komfort podróżowania i tym samym wydłuży czas przejazdu z powodu oczekiwania na przesiadkę.

Należy pamiętać, że połączenie to ma charakter służby publicznej, która jest realizowana na rzecz pasażerów, a jego brak oznaczać będzie wykluczenie transportowe mieszkańców na styku województw: lubuskiego i dolnośląskiego – podkreśla Stowarzyszenie.

Organizacja przypomina, że bezpośrednie regionalne połączenie kolejowe Zielona Góra – Wrocław Główny przetrwało wszelkie restrukturyzacje, reformy i cięcia połączeń na kolei, ponadto stanowi o relacjach gospodarczych obu sąsiadujących ze sobą województw i jego skasowanie poprzez jednostronną decyzję Zarządu Województwa Dolnośląskiego spowoduje ogromne utrudnienia dla bardzo dużej liczby mieszkańców.

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 20 listopada 2023r. Województwo Lubuskie i Polregio wspólnie poinformowali o likwidacji bezpośrednich regionalnych połączeń kolejowych relacji Wrocław – Zielona Góra od nowego rocznego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać od dnia 10 grudnia 2023 r.

Petycja dostępna jest na TUTAJ.