Inauguracja pociągów KISS w Słowenii

Inauguracja pociągów KISS w Słowenii

W piątek, 14 stycznia 2022 r. odbyła się inauguracja pojazdów KISS Stadlera na słoweńskich torach. Pierwsza jednostka wyruszyła o godz. 8.55 z Lublany do miejscowości Dobova zabierając na pokład pierwszych pasażerów.

Był to jednocześnie premierowy przejazd dwupokładowego pojazdu z pasażerami w historii słoweńskiej kolei. Tym samym jednostki KISS dostarczone z Siedlec do Słowenii rozpoczynają regularną eksploatację.

– Bardzo się cieszymy, że nasze pierwsze zamówienie na pojazdy piętrowe realizowane w siedleckim zakładzie kończymy z sukcesem – poinformowała Marta Jarosinska, Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu w Stadler Polska.

Trójczłonowe piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne typu KISS dla kolei słoweńskich zostały zaprojektowane jako pojazdy regionalne poruszające się z prędkością do 160 km/h. Mają po 79,84 metra długości, 2,80 metra szerokości i 4,63 metra wysokości. Optymalnie zaprojektowane wnętrza pojazdów oferują 292 miejsca siedzące, z czego 16 w pierwszej klasie oraz 277 miejsc stojących. 18 miejsc w drugiej klasie oraz 4 miejsca w pierwszej klasie spełniają wymagania specyfikacji TSI PRM. W piętrowych pojazdach zaplanowano również miejsce na dwa wózki dla osób o ograniczonej mobilności i dziesięć rowerów. W wagonie środkowym znajdują się ponadto dwie toalety: standardowa oraz przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Niska podłoga umożliwia wsiadanie na pokład bez konieczności pokonywania różnicy poziomów, co skraca czas postoju na stacjach. Pojazdy są w pełni klimatyzowane i wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz wifi. Pociągi mogą poruszać się w trakcji wielokrotnej i są w pełni zgodne z najnowszymi technicznymi specyfikacjami interoperacyjności. Są wyposażone w system ETCS Guardia – własne rozwiązanie Stadlera z obszaru  sterowania ruchem kolejowym.

Pojazd KISS wyprodukowany dla Kolei Słoweńskich zdobył nagrodę im. Inż. E. Malinowskiego podczas ubiegłorocznych targów TRAKO 2021, na których był prezentowany.

Przypomnijmy, że Stadler podpisał z Kolejami Słoweńskimi dwie umowy. W ramach pierwszej, zawartej w 2018 roku producent zobowiązał się dostarczyć 11 wielosystemowych jednopiętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (FLIRT EMU) oraz 10 jednosystemowych dwupiętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (KISS) . W ramach tej mowy Stadler przekazał 5 spalinowych zespołów trakcyjnych (FLIRT DMU), które są już w eksploatacji w Słowenii.

Druga umowa z 2019 roku dotyczyła dostawy 10 wielosystemowych jednopiętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (FLIRT EMU) oraz 16 spalinowych zespołów trakcyjnych (FLIRT DMU).

Łącznie Stadler dostarczy Kolejom Słoweńskim 52 pojazdy.

Przypomnijmy, że testy dwóch składów KISS odbywały się w Żmigrodzie od początku lutego 2021 r.