Stadler dostarczył do Słowenii komplet pięciu spalinowych pojazdów FLIRT

Stadler dostarczył do Słowenii komplet pięciu spalinowych pojazdów FLIRT

Pociągi zostały wyprodukowane dla kolei słoweńskich Slovenske Zeleznice przez Stadler Polska w ramach kontraktu zawartego w kwietniu 2018 roku. Zamówienie dotyczy łącznie 26 składów – jedenastu elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, pięciu jednostek spalinowych FLIRT oraz dziesięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych typu KISS. W maju ubiegłego roku przewoźnik powiększył zamówienie o kolejnych 26 pociągów.

15 grudnia miała miejsce inauguracja floty pojazdów FLIRT DMU w ruchu pasażerskim w Słowenii. Pierwsza jazda inauguracyjna odbyła się na trasie Kamnik- Ljubljana.

– To najnowocześniejsze pociągi na liniach regionalnych, jakie znamy w tej części Europy. Osiągają prędkość do 140 kilometrów na godzinę, zapewniają niezbędny komfort pasażerom, są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i mają wystarczająco dużo miejsca na rowery – powiedział po przybyciu pociągu do Ljubljany dyrektor generalny Slovenske Zeleznice, Dušan Mes.

Pojazdy FLIRT DMU dla kolei słoweńskich zostały wyposażone w pokładowy system ETCS GUARDIA Stadlera, który odpowiada standardom sterowania pojazdem obowiązującym w Europie i zapewnia interoperacyjność ruchu kolejowego na wszystkich europejskich trasach.

– W praktyce pociągi mogą być stale połączone z centrum ETCS, co gwarantuje wyższą efektywność przejazdów i bezpieczeństwo podróży – podkreśla Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.

Spalinowe zespoły trakcyjne typu FLIRT dla Slovenske železnice to pojazdy regionalne osiągające maksymalną prędkość do 140 km/h. Mają 70.40 metra długości, 2.82 metra szerokości i 4.28 metra wysokości. Komfortowe składy oferują 171 miejsc siedzących, z czego 12 w pierwszej klasie oraz 143 miejsca stojące. 16 miejsc w drugiej klasie i 2 miejsca w pierwszej klasie zarezerwowano jako siedzenia uprzywilejowane zgodnie ze specyfikacją TSI PRM. W pojeździe znajdują się toalety i przedział dla konduktora, jak również miejsce na dwa wózki inwalidzkie i pięć rowerów. Pociąg posiada dodatkowy moduł, tzw. PowerPack, który zawiera dwa silniki spalinowe Deutz i część urządzeń napędowych. Optymalny napęd pojazdu zapewniają dwa wózki napędne umieszczone bezpośrednio pod maszynownią w członach końcowych.