Elfy 2 Kolei Dolnośląskich już na Dolnym Śląsku

Elfy 2 Kolei Dolnośląskich już na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląski pojawiły się już dwa pierwsze Elfy 2 wyprodukowane przez bydgoską Pesę. Przewoźnik otrzyma również większe dofinansowanie na zakup nowych pojazdów.

Pojazd 48We-024 wykonuje przejazd testowy na trasie Wrocław Główny – Opole Zachodnie.

Kolejne, trzy składy Elf 2 zostaną odebrane od producenta w sierpniu. Według planu przewoźnika, pojazdy od września będą eksploatowane na obu liniach do Jelcza-Laskowice, zarówno przez Siechnice, jak i przez Dobrzykowice Wrocławskie, a także w kierunku na Oleśnicę.

Większe dofinansowanie

Koleje Dolnośląskie podpisały dziś z Centrum Unijnych Projektów Transportowych aneks do umowy, na mocy którego dofinansowanie do zakupu nowych pociągów zostaje zwiększone z początkowej kwoty 85 mln do poziomu 108,9 mln zł.

Zakup nowych pojazdów

Przypomnijmy, że Koleje Dolnośląskie przetarg na zakup pięciu nowych składów elektrycznych rozstrzygnęły w czerwcu 2020 r. O kontrakt walczyły dwie polskie firmy, Newag i Pesa Bydgoszcz. Ostatecznie, pod koniec września 2020 r. przewoźnik podpisał umowę z bydgoskim producentem, która pozwalała w przyszłości dokupić kolejne pojazdy. Koleje Dolnośląskie skorzystały z tej możliwości i już w połowie marca 2021 r. podjęto decyzję o skorzystaniu z prawa opcji i zamówieniu kolejnych 8 pięcioczłonowych składów. Pierwszy wyprodukowany Elf 2 Kolei Dolnośląskich rozpoczął testach w Żmigrodzie listopadzie 2021 r. 

Dodajmy, że pod koniec marca 2022 r. spółka podpisała umowę na dostawę kolejnych 12 składów Elf 2.

Zamówione pociągi Elf 2 to pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, dedykowane do ruchu regionalnego z prędkością maksymalną do 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości, 286 miejsc siedzących, a w sumie mogą jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów. Składy spełniają najnowsze normy TSI, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkim podróżnym gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy. Były zaprojektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Stąd przestronne, klimatyzowane wnętrze, czy interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.