ARP nie prowadzi działań zmierzających do sprzedaży akcji Polregio

ARP nie prowadzi działań zmierzających do sprzedaży akcji Polregio

Agencja Rozwoju Przemysłu, będąca akcjonariuszem większościowym Polregio nie planuje sprzedaży akcji przewoźnika poinformował – poinformował Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Grupa posłów w skierowanej do prezesa Rady Ministrów interpelacji dotyczącej złej sytuacji pracowników zatrudnionych w Polregio i grożącego z tego powodu strajku i paraliżu na kolei zapytała czy Agencja Rozwoju Przemysłu powołana do przeprowadzania procesów restrukturyzacji zakładów przemysłowych, a następnie ich sprzedaży zewnętrznym inwestorom, ma w planach sprzedaż Polregio.

Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że Agencja Rozwoju Przemysłu nie prowadzi obecnie działań zmierzających do sprzedaży posiadanego pakietu akcji tej spółki.

Przypomnijmy, że ARP przejęła większość udziałów w spółce (50% i jeden udział) 4 listopada 2015 r. Agencja dofinansowała spółkę w wysokości 770 303 500 zł. W kwietniu 2021 r. pomoc państwa została uznana przez Komisje Europejską za zgodną z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisji Europejskiej postawiła jednak warunek, że do końca 2025 r. spółka musi być rentowna na działalności podstawowej.

– Nie jest spełnione tego warunku skutkować będzie zwrotem całej niedozwolonej pomoc publicznej – mówił podczas kwietniowego posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w Kielcach, prezes Polregio Artur Martyniuk