Korekta rozkładu pociągów Kolei Dolnośląskich

Korekta rozkładu pociągów Kolei Dolnośląskich

Powrót pociągów na linię 285 z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy, Kąty Wrocławskie z nowymi połączeniami oraz przesiadki na autobus. Takie zmiany czekają pasażerów Kolei Dolnośląskich od niedzieli 12 czerwca wraz z wprowadzeniem letniej korekty rozkładu jazdy.

Na tej trasie pojedzie osiem par pociągów Kolei Dolnośląskich. Na linii pojawią się m.in. połączenia z Wrocławia Głównego do Bielawy, które dojadą do niej przez Sobótkę, zamiast przez Jaworzynę Śląską.

Kąty Wrocławskie z nowymi połączeniami

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wzmacnia połączenia w obrębie Aglomeracji Wrocławskiej nie tylko przez otwarcie nowej linii do Świdnicy przez Sobótkę, ale także poprzez zwiększenie liczby połączeń na odcinku między Kątami Wrocławskimi a Wrocławiem Głównym.

Skierowanie niektórych połączeń z Bielawy do Wrocławia przez Sobótkę nie wpłynie na komfort podróżnych na linii z i do Kątów Wrocławskich – dodatkowa para nadal odjedzie z podwrocławskiej gminy o godz. 10:39.

– Łącznie na linii z i do Kątów Wrocławskich pojawią się trzy nowe pary połączeń – wskazuje Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich. – Wraz z otwarciem linii 285 do Świdnicy przez Sobótkę dokonaliśmy wszelkich starań, by przy wciąż uzupełnianym przez naszą spółkę taborze nie obniżać jakości usług na wszystkich obsługiwanych przez nas liniach – czego doskonałym przykładem jest to, że choć pociąg z Bielawy do Wrocławia pojedzie inną trasą, na odcinku z Kątów pojawią się nowe pary pociągów pod szyldem Kolej Dolnośląskich.

Wagon dla jednośladów

W siatce połączeń Kolei Dolnośląskich pojawi oczekiwana przez miłośników rowerowych nowość – wagony KD Cyklo. Od 2 lipca składy osobowe z Wrocławia Głównego do Sobótki Zachodniej i Świdnicy Przedmieście będą wyposażone w pierwszy w Polsce wagon rowerowy. Na tych trzech stacjach będzie możliwość pozostawienia swojego jednośladu w specjalnie przystosowanym do tego wagonie.

Rosnąca popularność tras rowerowych na Dolnym Śląsku w ostatnim czasie znacząco zwiększyła potrzebę zagwarantowania miejsca na przewóz rowerów. – Wagon, który uruchamiają od lipca Koleje Dolnośląskie jest odpowiedzią na to wyzwanie i na pewno ucieszy wszystkich cyklistów, którzy korzystają z naszych pociągów – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Pociąg z rowerowym wagonem będzie jeździć według nowego rozkładu w soboty i niedziele.

Wakacyjne remonty na liniach, przesiadki na autobus

Do końca sierpnia przedłużą się prace na odcinku między Siechnicami a Jelczem Laskowice – w tym miejscu będzie prowadzona komunikacja zastępcza.

Remonty skutkujące utrudnieniami w połączeniach przewidziane są na dwóch trasach – do Lichkova i z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, który dalej umożliwia dojechanie do Liberca. Odcinek z Kłodzka w kierunku Lichkova od Usti nad Orlici będzie wyłączony z użytkowania od 1 lipca do końca sierpnia. Z uwagi na fakt, że PKP PLK wyłączyły w tym okresie wspomniany odcinek i tym samym nie pokrywają kosztów realizacji komunikacji zastępczej, przejazdy z Kłodzka do Lichkova będą realizowane w ograniczonym zakresie.

Od 1 sierpnia na jeden miesiąc zamknięty będzie także odcinek z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. W drugim wakacyjnym miesiącu od Jeleniej Góry prowadzona będzie komunikacja zastępcza. Autobusy będą podstawione na dworzec w Jeleniej Górze i rozwiozą pasażerów do stacji znajdujących się na odcinku aż do Szklarskiej Poręby Górnej. W celu usprawnienia komunikacji zastępczej część autobusów będzie jechać bezpośrednio do końcowej stacji na linii kolejowej 311 oraz analogicznie w drugą stronę: ze Szklarskiej Poręby Górnej prosto do stacji kolejowej Jelenia Góra.

– Jednodniowe oraz jednorazowe zmiany dotyczą również innych połączeń. Dlatego prosimy podróżnych o uważne prześledzenie rozkładów jazdy po dokonanej korekcie na odcinkach, którymi podróżują z Kolejami Dolnośląskimi – podkreśla Rodak.