Zmiany w przewozach pociągami KW dla uchodźców z Ukrainy

Zmiany w przewozach pociągami KW dla uchodźców z Ukrainy

Od 1 czerwca pasażerowie z Ukrainy będą jeździć na ogólnych zasadach, co oznacza, że konieczny jest zakup biletu na przejazd. Jest to decyzja Organizatora przewozów, która podjęta została wspólnie z innymi województwami, które też reorganizują zasady przewozów.

Darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy obowiązywały od 2 kwietnia do 31 maja 2022 r. W tym okresie uchodźcy mogli jeździć za darmo pociągami Kolei Wielkopolskich pokazując paszport, który potwierdzał, że przekroczyli granicę po 24 lutego lub dokument potwierdzający tożsamość (m.in. dowód osobisty, legitymacja szkolna) wraz z powiadomieniem o nadaniu numeru pesel. Zasady te dotyczyły kobiet, dzieci i młodzieży do 18 roku życia, mężczyzn powyżej 60 roku życia oraz mężczyzn (w wieku od 18 do 60 lat) z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej.

Bilet można zakupić w kasie biletowej lub w automacie na stacji kolejowej. W przypadku stacji, na której nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna, podróżny jest zobowiązany zgłosić się do obsługi pociągu w celu zakupienia ważnego biletu na przejazd. W przeciwnym razie taki podróżny będzie traktowany jako pasażer bez ważnego biletu.

УВАГА!

З 1 червня пасажири з України подорожуватимуть на загальних умовах, а це означає, що для поїздки необхідно придбати квиток. Це рішення Організатора транспорту, прийняте спільно з іншими провінціями, які також реорганізують правила перевезення.