Z Radomia na Półwysep Helski pociągiem tylko z przesiadką

Z Radomia na Półwysep Helski pociągiem tylko z przesiadką

PKP Intercity nie planuje uruchomić bezpośredniego połączanie relacji Kraków – Radom – Hel – poinformował Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Mieszkańcy Radomia i ziemi radomskiej, podczas prowadzonych dyżurów poselskich, zwrócili mi uwagę na konieczność przywrócenia, w okresie letnim, pociągów relacji Kraków-Radom-Władysławowo-Hel. Pociągi tej relacji, jak przekonują mieszkańcy, zostały zawieszone przez PKP Intercity w 2021 roku – czytamy w interpelacji posła Konrada Frysztaka.

Poseł zwrócił uwagę, że ponowne uruchomienie ww. połączenia może będzie o wiele łatwiejsze ze względu na wyremontowany odcinek linii kolejowej nr 8 Radom-Warszawa.

– Połączenie pomiędzy Radomiem a Władysławowem oraz Helem cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin z małymi dziećmi, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami – argumentuje poseł.

Opinii posła nie podziela Ministerstwo oraz przewoźnik. Andrzej Bittel poinformował, że podróż na Półwysep Helski może być realizowana z przesiadką w Gdyni na pociąg regionalny.

– W trakcie wakacji będzie także zapewniona możliwość przejazdu z Radomia do Helu w ciągu dnia, z przesiadką w Warszawie na pociąg ekspresowy EIC „Jantar” lub pociąg TLK „Mierzeja” – wymienia przedstawiciel resortu.

Jak dodał, połączenie Radomia z północną częścią kraju zapewnia nocny pociąg TLK „Ustronie”, kursujący w relacji Kraków – Radom – Kołobrzeg, cieszącej się największym zainteresowaniem.

– Pociąg poprzez zatrzymania na stacjach węzłowych umożliwia dojazd do szeregu innych nadmorskich miejscowości turystycznych i wypoczynkowych, a w sezonie wakacyjnym zaplanowany z dojazdem z Radomia do Helu z 1 przesiadką w Gdańsku Głównym na pociąg TLK „Korsarz” relacji Kraków – Hel – podkreślił Bittel.

Wyjaśnił także, że z uwagi na wyczerpanie w sezonie letnim przepustowości linii kolejowej nr 213 (Reda – Hel) nie jest możliwe uruchomienie na tej trasie dodatkowych połączeń pospiesznych, w tym bezpośredniego pociągu z Radomia.

– W przypadku poprawy przez zarządcę infrastruktury parametrów eksploatacyjnych ww. linii kolejowej, organizator przewozów podejmie starania o zwiększenie liczby pociągów dalekobieżnych dojeżdżających do Helu – podsumował Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.