Wiosenna korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Wiosenna korekta rozkładu jazdy pociągów Kolei Mazowieckich

Od 12 marca wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy, która obowiązywać będzie do 10 czerwca br. Najważniejsze zmiany wystąpią od 11 do 21 kwietnia. Związane one będą z ograniczeniem ruchu pociągów na linii średnicowej.

W tych dniach przejadą przez nią po 3 pociągi w kierunku wschodnim i 3 w kierunku zachodnim w ciągu godziny. W związku z tym część pociągów KM będzie kończyła bieg z pominięciem linii średnicowej – pociągi z kierunku zachodniego bieg kończyć będą na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia, a z kierunku wschodniego, na stacji Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna lub Warszawa Stadion.

W dalszym ciągu prowadzone są prace modernizacyjne stacji Warszawa Zachodnia, powodujące ograniczenia przepustowości oraz konieczność zachowania nocnych przerw technologicznych, podczas których nie odbywa się ruch pociągów w obrębie stacji.

Najważniejsze zmiany na poszczególnych liniach:

R2 Warszawa – Łuków

Od korekty rozkładu jazdy rozpocznie się wymiana systemu sterowania ruchem kolejowym na linii, co spowoduje bardzo duże ograniczenia w przepustowości oraz wydłużenie czasu przejazdu pociągów. Od 26 kwietnia przestaną kursować pociągi do/z Mrozów, natomiast od 19 maja znacznemu ograniczeniu ulegnie liczba pociągów do/z Mińska Mazowieckiego. Rozkład jazdy pociągów na tej linii będzie podlegał częstym modyfikacjom.

R3 Warszawa – Łowicz Główny

Na linii kontynuowane będą prace związane z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki. W dalszym ciągu ruch pociągów między stacją Ożarów Mazowiecki a Warszawa Gołąbki będzie się odbywał jednotorowo. Prowadzone prace spowodują utrudnienia w kursowaniu pociągów na tej linii.

R7 Warszawa – Dęblin

W dniach 2-7 czerwca, z uwagi na prace przygotowawcze do włączenia nowej linii kolejowej, w stacji Warszawa Wawer nastąpi ograniczenie w ruchu pociągów. Pociągi będą miały wydłużony czas przejazdu, a część z nich zostanie odwołana. W dniach 8-11 czerwca rozpoczną się zasadnicze prace związane z włączeniem nowej linii kolejowej w stacji Warszawa Wawer. Ruch pociągów na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica zostanie wstrzymany (pociągi SKM Warszawa dojadą z Otwocka do stacji Warszawa Radość). Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica będzie kursować Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

R8 Warszawa – Radom Główny/Skarżysko Kamienna

Zmienia się organizacja ruchu pociągów kursujących na linii nr 8 (pociągi z/w kierunku: Skarżysko-Kamienna, Radom Gł., Góra Kalwaria). Pociągi z/do Warszawy z tej linii będą kursować z dworca Warszawa Gdańska. Wybrane kursy rozpoczną/skończą bieg na stacji Warszawa Wschodnia. Pociągi zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach linii obwodowej, tj. na stacji Warszawa Wola, Warszawa Młynów (zapewniając dogodne skomunikowanie z drugą linią metra), Warszawa Koło oraz Warszawa Powązki. Pociągi KM nie będą już kursować do/z Piaseczna – w zamian kursować będą tam pociągi SKM Warszawa.

W terminach 19-21 maja, 26-28 maja, oraz 2-4 czerwca, od piątku w godzinach wieczornych do niedzieli, ruch pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia peron 9 – Warszawa Gdańska będzie prowadzony po jednym czynnym torze. W tych dniach pociągi KM z kierunku Radomia Gł. i Góry Kalwarii skończą/rozpoczną bieg na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Zachodnia. Natomiast pociągi KM z kierunku Działdowa i Nasielska kursujące w tych terminach rozpoczną/skończą bieg na stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Wola.

Od dnia obowiązywania korekty pociągi lotniskowe KM z/do Modlina będą kursowały przez stację Warszawa Centralna do/z stacji Warszawa Lotnisko Chopina.