Warka Miasto – nowy przystanek na kolejowej mapie Polski

Warka Miasto – nowy przystanek na kolejowej mapie Polski

 Już od 13 marca 2022 r. będzie można rozpoczynać i kończyć podróże na nowym przystanku Warka Miasto. Obiekt powstał dzięki inwestycji na linii Radom – Warszawa współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przystanek Warka Miasto został zbudowany w centrum miejscowości między ul. Lotników i Nowakowskiego na linii Warszawa – Radom. Nowy obiekt zapewni dodatkowy dostęp do kolei. Łatwiejsze będą codzienne podróże do szkoły i pracy. Pociągi będą się zatrzymywać na przystanku od 13 marca. Zaplanowano ok. 22 pary pociągów w ciągu doby w dni powszechne i weekendy. To składy w kierunku Warszawy i Radomia. Przejazd do Radomia Głównego zajmie do 45 minut, a do Warszawy Zachodniej około godzinę.

Na nowym przystanku są dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony są oświetlone i wyposażone w wiaty i ławki. Czytelne oznakowanie i gabloty z informacjami ułatwią podróże. Obok przystanku zamontowano stojaki rowerowe.

Dojście na nowy przystanek jest od strony miasta. Przygotowano schody i windy z nowego wiaduktu drogowego.

Warka Miasto, to kolejny nowy przystanek wybudowany w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na linii z Radomia do Warszawy. Wcześniej oddano do użytku m.in.: Gośniewice, Sułkowice, Krężel i Michalczew. Wszystkie nowe i przebudowane przystanki od Czachówka do Radomia Głównego zyskały lepszy standard obsługi pasażerów. Są wyposażone w nowe wiaty, oświetlenie, nagłośnienie i gabloty informacyjne. Na jednotorowym odcinku trasy – od Warki do Radomia, dobudowano drugi tor, aby zwiększyć sprawność przewozów.

Wartość projektów na przebudowę odcinków Czachówek – Warka oraz Warka – Radom to ponad 645 mln zł (netto). Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.