W Przeworsku o przyszłości kolei wąskotorowych

W Przeworsku o przyszłości kolei wąskotorowych

O perspektywie rozwoju kolei wąskotorowych rozmawiali w Przeworsku przedstawiciele świata kolejowego z Polski i innych krajów europejskich. Konferencja Perspektywy Kolei Wąskotorowych – „Z tradycją w nowoczesność” odbyła się pod patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

15 marca 2024 r. podkarpacki Przeworsk stał się najważniejszym miejscem dla kolei wąskotorowych. W międzynarodowej konferencji Perspektywy Kolei Wąskotorowych – „Z tradycją w nowoczesność” wzięli udział przedstawiciele zagranicznych kolei wąskotorowych, w tym z Wielkiej Brytanii, a także polskich kolei wąskotorowych. Uczestnicy konferencji rozmawiali o aspektach ekonomicznych zarządzania zabytkowymi i turystycznymi kolejami, a także o obowiązujących regulacjach prawnych, bezpieczeństwie, rewitalizacji infrastruktury i taboru.

Funkcjonowanie kolei wąskotorowych z perspektywy Prezesa UTK przedstawiał dr inż. Ignacy Góra. Prezes UTK poruszył przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa oraz wymogi formalne, które obowiązują przewoźników. A w Polsce w 2023 r. było czynnych 25 kolei wąskotorowych! Cieszą się one dużym zainteresowaniem turystów. Odnajdziemy je w prawie każdym województwie, a rocznie korzysta z nich kilkaset tysięcy podróżnych. Każda wąskotorówka jest unikatowa i kryje ciekawą historię. Oryginalny tabor kolejowy i piękne krajobrazy wokół tras sprawiają, że podróż nimi jest niezapomnianą przygodą.

Z punktu widzenia Prezesa UTK ważne są jednak nie tylko walory turystyczne, lecz przede wszystkim stan bezpieczeństwa kolejowego. Od maja 2021 r. do grudnia 2023 r. odnotowano 24 zdarzenia na kolejach wąskotorowych. Powodem wypadków był najczęściej brak ostrożności po stronie użytkowników dróg, ale także zły stan techniczny taboru i niewłaściwe utrzymanie infrastruktury.