W Pasłęku podróżni korzystają z przebudowanego peronu

W Pasłęku podróżni korzystają z przebudowanego peronu

W Pasłęku na trasie Bogaczewo – Olsztyn podróżni wygodniej korzystają z kolei. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych peron został przebudowany i przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. To jedna z sześciu inwestycji realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły przebudowę peronu na stacji Pasłęk, na linii Olsztyn – Bogaczewo (nr 220). To trasa którą podróżujemy z Olsztyna do Elbląga i Trójmiasta.

– Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, również dla mieszkańców mniejszych miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim. Wszystko to dzięki Programowi Przystankowemu, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2025 roku miliard zł na budowę i modernizację przystanków – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych w całej Polsce,, mieszkańcy zyskują lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu. W zależności od potrzeb przebudowujemy perony – jak w Pasłęku lub budujemy nowe przystanki np. w Nikielkowie, Kolnie i Wietrzychowie. Pasażerowie mogą korzystać z pociągów bezpieczniej i wygodniej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podróżni korzystają z nowego wyższego peronu, wyposażonego w antypoślizgową nawierzchnię. Są nowe wiaty i ławki. Lepszą obsługę zapewnia montaż nagłośnienia, nowego oznakowania i gablot z rozkładem jazdy. Z myślą o potrzebach osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zamontowano ścieżki dotykowe i pochylnię. Rowerzyści mogą zostawić jednoślady pod wiatą i kontynuować podróż pociągiem.

Inwestycja była realizowana w formule „projektuj i buduj” Wartość prac na stacji Pasłęk to ok. 4 mln zł netto.

Program Przystankowy w woj. warmińsko – mazurskim

W województwie warmińsko-mazurskim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Zaawansowane są prace przy budowie nowego przystanku w podolsztyńskiej miejscowości Nikielkowo. Tuż obok linii kolejowej Olsztyn – Korsze powstaje konstrukcja pierwszego z dwóch 150-metrowych peronów wraz z dojściem na wiadukt drogowy na ul. Lawendowej.

Na linii Olsztyn – Korsze (lk 38), budowane będą także dwa perony na nowym przystanku Kolno. Wykonawca porządkuje teren i przygotowuje grunt, na którym staną konstrukcje peronów.

Dostęp do kolei zwiększy także nowy przystanek Wietrzychowo na linii Olsztyn – Działdowo (lk 216). W najbliższych dniach wykonawca rozpocznie przygotowania do inwestycji. Roboty rozpoczną się od prac ziemnych.

W Łankiejmach wsiadanie i wysiadanie z pociągów ułatwią wyższe, po przebudowie, dwa perony. Zaś w Działdowie rozbudowa peronów pozwoli na obsługę dłuższych składów. Wykonawcy obu inwestycji są na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę i opracowywania projektu przebudowy.