W lipcu PKP Intercity przewiozło blisko 6,5 mln pasażerów

W lipcu PKP Intercity przewiozło blisko 6,5 mln pasażerów

Wakacje zbliżają się ku końcowi, a PKP Intercity notuje systematyczny wzrost frekwencji w swoich pociągach. Lipiec br. okazał się, po czerwcu i maju, kolejnym miesiącem rekordowych wyników przewozowych spółki. Tegoroczne zainteresowanie ofertą przewoźnika po pierwszych siedmiu miesiącach roku jest prawie dwa razy większe niż w 2021 roku.

Lipiec był miesiącem z najwyższą frekwencją w historii przewoźnika:

  • blisko 6,5 mln – tylu podróżnych podróżowało z PKP Intercity w lipcu
    • To wzrost o 34% w stosunku do lipca 2019 roku (4,8 mln pasażerów) – ostatnich wakacji przed pandemicznymi ograniczeniami;
    • To o 46% więcej niż w lipcu ubiegłego roku (4,43 mln pasażerów);
  • średnio 209 tys. osób dziennie jeździło pociągami PKP Intercity;
  • 372 tys. sprzedanych biletów w ramach oferty Taniej z Bliskimi;
  • 967 tys. osób cieszyło się tańszymi podróżami dzięki nowej ofercie.

Od stycznia do lipca br. pociągi PKP Intercity wybrało już ponad 32 mln osób. To ponad 15 mln więcej (90%) niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – wówczas po 7 miesiącach było 16,8 mln pasażerów. To także 16% lepszy wynik niż w analogicznym okresie rekordowego do tej pory 2019 roku.

Aby zapewnić jak najwięcej dodatkowych miejsc w pociągach, od 1 do 31 lipca 710 pociągów zostało wzmocnionych 1049 wagonami. Dzięki intensywnemu monitoringowi frekwencji i zainteresowania, tam gdzie tylko było to możliwe, PKP Intercity mogło wzmacniać pociągi dodatkowymi wagonami.

– Takie wyniki budzą naszą radość – codzienna praca całej spółki daje efekty i satysfakcję. Polacy chętnie wracają na kolej, po okresie pandemicznych obostrzeń – więcej podróżują pociągami i przyczyniają się do ograniczania emisji CO2. Rekordy przewozowe udowadniają również słuszność intensywnych inwestycji w kolej, która musi być przygotowana na obsługę coraz większej liczby pasażerów – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Blisko milion podróżnych skorzystał z nowej oferty

Wpływ na wzrostowy trend miało wprowadzenie z początkiem lipca nowej oferty promocyjnej Taniej z Bliskimi, która spotkała się z dużym zainteresowaniem podróżnych. Dzięki niej podróżujący w grupach od 2 do 6 osób, pociągami kategorii IC oraz TLK otrzymują 30% zniżki na wszystkie bilety. Co istotne, promocja ta łączy się z ulgami ustawowymi, osoby posiadające np. ulgę studencką mogą skorzystać z mocno obniżonej ceny za przejazd. Dzięki temu oferta przewoźnika zyskała na konkurencyjności w stosunku do grupowych przejazdów samochodami, gdzie koszty benzyny rozkładają się pomiędzy podróżnych. Potwierdzeniem są wysokie wyniki sprzedaży biletów w ramach oferty Taniej z Bliskimi – tylko w lipcu zakupiono bilety dla blisko miliona podróżnych. 

– Odpowiadamy na potrzeby naszych pasażerów. Do niedawna podróż 4 osób samochodem była bardziej opłacalna niż przejazd pociągiem kategorii ekonomicznej. Wprowadzając ofertę „Taniej z Bliskimi” dołożyliśmy naszą cegiełkę do rządowej tarczy antyinflacyjnej, zapewniając Polakom konkurencyjny, wygodny i ekologiczny środek transportu na wakacyjny wypoczynek. Oferta ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczny sezon letni jest dla nas rekordowy, wprowadzamy wiele zmian ofertowych i taborowych, ale to nie koniec. Wkrótce ogłosimy kolejne udogodnienia w zakupie biletów – dodaje Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

Nie można też pominąć rekordowej liczby połączeń obsługiwanych przez PKP Intercity – w te wakacje to średnio aż 436 pociągów dziennie, które zapewniają dojazd do 414 miast i miejscowości.