UTK podsumował rok portalu statystycznego Dane Kolejowe

UTK podsumował rok portalu statystycznego Dane Kolejowe

Ponad 220 tys. odsłon i 33 tys. unikalnych użytkowników – to wyniki oglądalności pierwszego w Polsce portalu poświęconego w całości statystykom i danym obejmującym działalność branży kolejowej. Portal prowadzony przez Urząd Transportu Kolejowego prezentuje statystyki dotyczące przewozów pasażerskich i towarowych, punktualności, grup towarowych, transportu intermodalnego, infrastruktury kolejowej, zatrudnienia czy taboru.

W marcu 2022 r. mija rok od uruchomienia portalu Dane Kolejowe pod adresem dane.utk.gov.pl. Publikowane są tam najbardziej rzetelne statystyki dotyczące funkcjonowania rynku transportu kolejowego w Polsce. Liczba odwiedzających rośnie, dlatego serwis UTK będzie rozwijany i ulepszany. Celem jest, aby portal stanowił wiarygodne źródło informacji o funkcjonowaniu kolei w Polsce.

Jak działa portal statystyczny UTK?

Przewoźnicy kolejowi, zarządcy infrastruktury oraz operatorzy obiektów infrastruktury usługowej powinni składać  okresowe sprawozdania z działalności na rynku usług transportu kolejowego. W 2021 r. do UTK wpłynęło ponad 4 tysiące sprawozdań od 169 przedsiębiorców. Pozyskane w ten sposób informacje są analizowane i weryfikowane, a następnie agregowane i stanowią podstawę do opracowania statystyk oraz analiz opisujących rynek usług kolejowych w Polsce. Dostępne są również mapy, wykresy, tabele czy pliki z danymi oraz informacje archiwalne sięgające 2000 r.

Podsumowanie roku funkcjonowania portalu Dane Kolejowe

W ciągu roku funkcjonowania portalu statystycznego stronę odwiedziło ponad 33 tys. unikalnych użytkowników, którzy wyświetlili stronę ponad 220 tys. razy. Średni czas, jaki użytkownicy spędzali na stronie to 2 min. 45 sek. Najczęściej odwiedzanymi  działami na portalu statystycznym UTK są przewozy towarowe, przewozy pasażerskie, transport intermodalny, analizy i opracowania, infrastruktura, tabor i zatrudnienie.

Eko kolej

W lutym na stronie dane.utk.gov.pl pojawił się nowy dział: Eko kolej. Założeniem projektu jest promowanie kolei jako jednego z najbardziej zrównoważonych środków transportu. Zamieszczane na stronie dane to baza informacji pozwalająca ocenić jak kolej wypada na tle innych środków transportu pod względem oddziaływania na ludzi i środowisko. Zaprezentowano kilka kategorii danych dla transportu kolejowego, takich jak emisje gazów cieplarnianych, hałas, koszty zewnętrzne czy wypadkowość. Przedstawiony został również model promujący podróżowanie w zrównoważony sposób. Strona zawiera odnośniki w wybranych zakresach tematycznych, jak również materiały źródłowe w formie plików Excel. Dane pochodzą m.in. z publikacji Europejskiej Agencji Środowiska czy Komisji Europejskiej. Sprawdź nowy dział – Eko kolej i przekonaj się, że kolej jest eko.