UTK podsumował podróże koleją w wakacje

UTK podsumował podróże koleją w wakacje

 W lipcu i sierpniu tego roku podróż pociągiem na wakacje wybrała rekordowa liczba pasażerów na przestrzeni ostatnich 10 lat. Co miało wpływ na tak dobre wyniki? Jakie wnioski powinni wyciągnąć przewoźnicy z miesięcy letnich aby za rok z usług skorzystało jeszcze więcej osób? Urząd Transportu Kolejowego przygotował podsumowanie podróży koleją w wakacje.

W lipcu i sierpniu przewoźnicy kolejowi uruchomili ponad 300 tys. pociągów, co oznacza, że każdego dnia wakacji na tory wyjeżdżało średnio 4,8 tys. pociągów. Tylko w lipcu podróżowało nimi 30,5 mln osób, w sierpniu liczba ta była jeszcze wyższa i przekroczyła 30,7 mln. Tak dobrych wyników polska kolej nie odnotowała w wakacyjne miesiące na przestrzeni ostatniej dekady. Większa liczba pasażerów podróżujących w okresie wakacyjnym na dłuższe odległości znalazła swoje odzwierciedlenie w wartościach pracy przewozowej i eksploatacyjnej. Parametry te w lipcu i sierpniu tego roku były większe od zanotowanych w ubiegłoroczne wakacje, odpowiednio o 1,26 mld pasażerokilometrów (+31,9%) i o 0,98 mln pociagokilometrów (+3,1%). Tym samym osiągnęły one najwyższe wartości na przestrzeni ostatnich 10 lat.

– Na tle wysokich cen paliw podróż pociągiem na wakacje okazała się być optymalną alternatywą podróżowania. Specjalne oferty przewoźników pozwalające obniżyć koszty przejazdu w przypadku podróżowania większą grupą sprawiły, że pod względem kosztów już w przypadku 4 osób podróż koleją była bardziej opłacalna niż np. samochodem. Czynniki, które determinowały tak dużą liczbę pasażerów w tym roku, najprawdopodobniej będą aktualne i za rok. Zatem sytuacja z minionego sezonu urlopowego powinna mieć wpływ na wygląd przyszłorocznego rozkładu jazdy, a także na odpowiednią liczbę taboru dostosowanego do długich, letnich podróży – komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Część opracowania poświęcona jest także punktualności pociągów w wakacje. W miesiącach wakacyjnych wskaźnik punktualności pociągów jest zazwyczaj najniższy w skali roku. W lipcu i sierpniu tego roku do stacji docelowej punktualnie dotarło 85,3% z wszystkich uruchomionych pociągów. W dniu wakacji z najwyższym wskaźnikiem punktualności wartość ta wyniosła 91,9%.