UTK kontrolował pociągi w okresie Świąt i majówki

UTK kontrolował pociągi w okresie Świąt i majówki

W okresie Świąt Wielkanocnych i majówki inspektorzy UTK przeprowadzili dodatkowe kontrole pociągów, by pasażerowie mieli pewność, że do celu dojadą bezpiecznie i w komfortowych warunkach.

Kontrole procesu przewozowego dotyczące pojazdów w ruchu przeprowadzane są bez zawiadomienia. W ich trakcie weryfikuje się stan techniczny taboru pod kątem bezpieczeństwa pasażerów, zapewnienie podróżnym komfortu oraz wymaganą dokumentację drużyn pociągowych.

W ramach prowadzonych w okolicach Świąt Wielkanocnych oraz majowego weekendu działań skontrolowano ponad 30 pociągów uruchomionych przez 7 różnych przewoźników. Efektem kontroli było stwierdzenie 61 nieprawidłowości, polegających m.in. na niesprawności drzwi wagonowych bocznych i czołowych, usterkach systemów informacji pasażerskiej, czy brakach w dokumentacji pociągowej. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano siedem decyzji wyłączających lub ograniczających eksploatację taboru.

Prezes UTK konsekwentnie weryfikuje poziom bezpieczeństwa i jakość usług pasażerskich poprzez planowe i doraźne kontrole. Analiza ich wyników na przestrzeni lat potwierdza, że dzięki inwestycjom związanym z modernizacją i zakupem nowego taboru, podróżowanie koleją jest bezpieczne i staje się coraz bardziej komfortowe.

Pamiętaj o swoich prawach

W przypadku niezapewnienia odpowiedniej jakości podróży pasażerowie mogą złożyć reklamację do przewoźnika i domagać się zwrotu części ceny biletu. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, można skontaktować się z Urzędem Transportu Kolejowego za pomocą formularza internetowego lub wiadomości e-mail na adres [email protected].

Infolinia 22 460 40 80 dotycząca praw pasażerów jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 16.15.

Nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym można zgłosić poprzez aplikację Bezpiecznik dostępną dla telefonów z systemami Android iOS oraz na adres [email protected].