Tuż przed Świętami pociągi wrócą do Zakopanego

Tuż przed Świętami pociągi wrócą do Zakopanego

Od 22 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r., na sezon zimowy wznowione zostaną bezpośrednie połączenia pociągiem do stolicy Tatr. Dla podróżnych udostępnione będą kolejne zmodernizowane perony na przystankach Bystra Podhalańska i Skawa Środkowa oraz na stacji Poronin.

Od września realizowany jest kolejny etap modernizacji na trasie Kraków – Zakopane. Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe, prace budowlane prowadzone są obecnie na odcinkach pomiędzy Suchą Beskidzką a Chabówką oraz pomiędzy Chabówką a Zakopanem.

–  Dzięki przebudowie stacji i przystanków pasażerowie już zyskują coraz wygodniejszą komunikację na peronach i dostęp do pociągów. Po zakończeniu inwestycji i dostosowaniu infrastruktury kolejowej do wyższych prędkości podróże kolejową zakopianką będą szybsze – zaznacza Szalacha.

Jak mówi nasza rozmówczyni, każdy etap inwestycji zwiększa dostępność do kolei.

– Zimą, podobnie jak ubiegłego lata pasażerowie skorzystają także z wcześniejszych efektów prac – komfortowych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ – wymienia przedstawicielka PLK.

Modernizacja linii wpływa na wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem. Na trasie wymieniana jest także sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Remontowane są mosty i przepusty.

Wiosną prace będą kontynuowane na liniach między Suchą Beskidzką a Zakopanem.

– 1 marca 2022 r. rozpocznie się kolejna faza robót, obejmująca dalszą przebudowę torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej oraz obiektów inżynieryjnych i przejazdów kolejowo-drogowyc – dodaje Dorota Szalacha

Po zakończeniu całego przedsięwzięcia PLK, planowanego w czwartym kwartale 2023 r., czas podróżowania pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się do nieco ponad 2 godzin.