Tunel pod torami połączył Gałków Duży i Gałków Mały

Tunel pod torami połączył Gałków Duży i Gałków Mały

Zakończyła się wspólna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych i Urzędu Gminy Koluszki. Kierowcy oraz mieszkańcy Gałkowa Duży i Gałkowa Małego mogą korzystać z wybudowanego tunelu pod torami. 

Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpiło przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn. Kierowcy wygodnie pokonują tory oraz oszczędzają czas, który przeznaczali na oczekiwanie przed zamkniętymi rogatkami na przejazd pociągu.

Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych i władz samorządowych zarówno pasażerowie kolei, jak również kierowcy, rowerzyści i piesi mogą korzystać z bezpieczniejszej komunikacji na styku drogi i torów – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zgodnie z zapowiedziami oddajemy do użytku kolejny wiadukt kolejowy. Inwestycja w Gałkowie usprawni przewozy na trasie Łódź – Koluszki i dalej w kierunku Warszawy.  W całym kraju dzięki współpracy z samorządami i wykorzystaniu środków unijnych, budujemy bezkolizyjne skrzyżowania. Efektem realizacji projektów z Krajowego Programu Kolejowego jest wzrost bezpieczeństwa w przewozach kolejowych i transporcie drogowym – dodał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Szerokość tunelu wynosi ponad 11,5 m, długość przejazdu pod układem torowym to 28 m. W tunelu, nad którym znajduje się 5 torów poprowadzona została jednia o szerokości 7 m oraz wytyczony został ciąg pieszo-rowerowy.

Wartość inwestycji w Gałkowie to ok. 23,6 mln zł netto, w tym wkład Gminy Koluszki to ok. 8,4 mln zł netto, powiatu łódzkiego wschodniego 3,8 mln zł netto, a PLK SA ok. 11,4 mln zł netto. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  

W województwie łódzkim w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” wybudowano już wiadukt drogowy nad torami w Skierniewicach. Jeszcze w tym roku oddany do użytku zostanie tunel drogowy pod torami w Andrespolu k. Łodzi.

W ostatnich latach na terenie województwa łódzkiego PLK zbudowały również bezpieczne przejścia podziemne. Tunele dla pieszych, które jednocześnie usprawniły miejskie komunikacje powstały m.in. w Łowiczu, Pabianicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu.