Trwa produkcja kolejnych pojazdów FLIRT dla PKP Intercity

Trwa produkcja kolejnych pojazdów FLIRT dla PKP Intercity

Od kilku tygodni dwa z 12 zakupionych przez PKP Intercity pojazdów FLIRT kursują już z pasażerami. Jak się dowiedzieliśmy, trwa produkcja kolejnych jednostek.

Zgodnie z zapowiedziany PKP Intercity, dwa nowe elektryczne zespoły trakcyjne FLIRT w swoje oficjalne pierwsze kursy wyruszyły w weekend 29/30 października 2022 r.

Agnieszka Serbeńska  zespołu prasowego PKP Intercity poinformowała „Kolejowy Portal”, że każdy z nowych pojazdów FLIRT, tj. ED160-021 i ED160-022, przejechał już po ponad 24 tys. km.

Odbiory całej floty, zgodnie z umową, będą prowadzone po zakończeniu eksploatacji obserwowanej, która zakończy się w drugim kwartale 2023 r. – dodała Serbeńska.

Wkrótce park taborowy PKP Intercity ma się powiększyć o kolejne nowe składy ED160. Na pytanie redakcji ile gotowych lub w trakcie budowy jest jednostek FLIRT, Marta Jarosińska, Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu w Stadler Polska przekazała, że w ramach realizacji projektu dla PKP Intercity dwa pierwsze pojazdy zostały przekazane przewoźnikowi. Trzeci jest gotowy, cztery kolejne są w produkcji, na różnym etapie zaawansowania.

Dostawy kolejnych pojazdów rozpoczną się po zakończeniu eksploatacji obserwowanej. Termin zależy od tego, jak szybko przejadą wyznaczoną ilość kilometrów – zaznaczyła Jarosińska.

Wszystkie, 12 jednostek ma trafić do PKP Intercity do sierpnia 2023 roku. Produkcja składów realizowana jest w ramach podpisanej w sierpniu 2019 roku umowy o wartości 1,015 mld zł brutto. Dodatkowo producent będzie świadczył usługę utrzymania technicznego floty przez okres 15 lat.

Warto dodać, że pojazdy FLIRT z nowego zamówienia są homologowane według najnowszych zasad TSI. Będą posiadały większą toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, będą wyposażone w pokładowy system ETCS Guardia  – autorskie rozwiązanie Stadlera. Dodatkowo do dyspozycji podróżnych będą nowe fotele pasażerskie a także nowy system informacji pasażerskiej.