T. Gontarz: zakładamy, że pociągi PKP IC w 2023 r. przewiozą ponad 60 mln pasażerów

T. Gontarz: zakładamy, że pociągi PKP IC w 2023 r. przewiozą ponad 60 mln pasażerów

PKP Intercity przewiozło w 2022 roku 59 mln pasażerów. To rekordowy wynik w historii firmy. W tym roku spółka zamierza go pobić dzięki poszerzeniu sieci połączeń oraz zwiększeniu liczby stacjonarnych punktów sprzedaży biletów.

Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, poinformował podczas III Kongresu Rozwoju Kolei , że w tym roku wyniki przewozu pasażerów w każdym miesiącu są średnio o 25 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego miesiąca 2023 r.

W zeszłym roku pobiliśmy rekord wszechczasów – przewieźliśmy pięćdziesiąt dziewięć milionów pasażerów. Teraz zakładamy, patrząc na nasze wyniki od początku stycznia, że grubo przebijemy liczbę sześćdziesięciu milionów pasażerów, co przekracza wszelkie strategiczne analizy, które były dokonywane przed dwoma, trzema laty. To jest olbrzymi potok podróżnych – powiedział prezes Gontarz.

Część przewozów pasażerów w zeszłym roku to transport uchodźców z Ukrainy.

Trzeba pamiętać, że te bezpłatne przewozy Ukraińców obowiązywały do końca czerwca. W zeszłym roku od końca lutego do końca czerwca przewieźliśmy dwa miliony trzysta tysięcy uchodźców z Ukrainy” – dodał Gontarz.

W tym roku od początku stycznia do końca maja PKP Intercity przewiozło 25 mln osób, czyli tyle, ile w całym 2014 r.

To pokazuje skalę popularności i świadczy o dobrym sposobie zarządzania. Pasażerowie głosują kupując bilet – podkreślił wiceprezes PKP Intercity.

Spółka zakłada, że po wakacyjnej korekcie rozkładu jazdy, gdy pojawią się w nim nowe połączenia do miejscowości wakacyjnych, w tym od 22 czerwca na wyremontowanej trasie do Zakopanego, liczba osób korzystających z połączeń kolejowych będzie jeszcze wyższa.

Jeśli chodzi o okres sezonowy, to kierunek Warszawa – Trójmiasto cieszy się największym zainteresowaniem. Ale również kierunki południowe: Warszawa-Katowice i Warszawa-Kraków. Połączenie turystyczne Kraków-Zagórz to przepiękna trasa turystyczna przez Bieszczady, obsługiwana przez pociągi z brandem PKP Intercity. Popularna jest nasza nowość z końca zeszłego roku IC „Hańcza” z Krakowa, przez Warszawę, Białystok, aż do Wilna – mówił Gontarz.

W ofercie połączeń zagranicznych PKP Intercity od połowy czerwca 2023 r. pojawi się dodatkowa para pociągów na trasie Warszawa-Berlin-Warszawa. Łącznie będzie to sześć połączeń dziennie.

Zgodnie ze strategią spółki, w roku 2030 z usług PKP Intercity skorzystać ma 88 mln pasażerów.

Patrząc na to, jakie wyniki mamy obecnie, te plany wydają się zbyt skromne – zaznacza prezes.