Strajk w Niemczech – utrudnienia na kolei 11-13 marca 2024 roku

Strajk w Niemczech – utrudnienia na kolei 11-13 marca 2024 roku

Z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech od wtorku 12.03.2024 roku od godz. 02:00 do środy 13.03.2024 roku do godz. 02:00 duża liczba pociągów na sieci DB nie będzie kursowała.

Informacje dotyczące połączeń z Warszawy, Krakowa, Przemyśla i Gdyni do Berlina oraz z powrotem:

11 marca 2024 r. pociągi EC 40, 44, 46 jadące z Warszawy do Berlina zakończą bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Natomiast pociąg EC 56 z Przemyśla do Berlina zakończy bieg na stacji Zielona Góra. Na odcinku Zielona Góra – Frankfurt (Oder) – Zielona Góra kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem.

12 marca 2024 r. wszystkie pociągi z jadące z Warszawy i Trójmiasta do Berlina oraz z Berlina do Warszawy i Trójmiasta kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Natomiast pociągi jadące z Przemyśla i Krakowa do Berlina oraz z Berlina do Krakowa i Przemyśla kończą i rozpoczynają bieg na stacji Zielona Góra. Na odcinku Zielona Góra – Frankfurt (Oder) – Zielona Góra kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem.

13 marca 2024 r. pociągi EC 41, 45 i 47 z Berlina do Warszawy rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Natomiast pociąg EC 57 z Berlina do Przemyśla rozpocznie bieg na stacji Zielona Góra. Na odcinku Zielona Góra – Frankfurt (Oder) – Zielona Góra kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity.

Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi pojadą w pełnej relacji.

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na trasie Berlin – Frankfurt (Oder) – Berlin (linia RE1) nie są objęte strajkiem i kursują średnio co 30 minut. Rozkład jazdy pociągów ODEG w formie pliku PDF jest dostępny tutaj

Przystanki zastępczej komunikacji autobusowej znajdują się przed dworcem kolejowym w Rzepinie oraz przez dworcem Frankfurt (Oder). Godziny odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej z Frankfurtu (Oder) w kierunku Rzepina są takie same jak godziny odjazdu pociągów w obowiązującym rozkładzie jazdy.

Informacje dotyczące połączeń z Warszawy, Krakowa, do Monachium oraz z powrotem:

W dniach 11/12.03.2024 i 12/13.03.2024 pociąg „Chopin” 409/407 będzie kursował w skróconej relacji Warszawa – Salzburg, natomiast pociąg „Chopin” 406/408 pojedzie w skróconej relacji Salzburg – Warszawa w dniach 12/13.03.2024. Na odcinku Salzburg – Munchen i Munchen – Salzburg przejazd podróżnych będzie możliwy wybranymi pociągami regionalnymi.

Zasady korzystania z biletów, zwroty i reklamacje

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 11 marca 2024 roku na przejazdy od 11 do 13 marca 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 11 marca 2024 roku do 19 marca 2024 roku. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej. Podróżni odbywają przejazd na całej trasie na podstawie już posiadanego biletu, np. mając bilet na przejazd z Warszawy do Berlina, podróżny odbywa przejazd pociągiem na podstawie jednego biletu do Rzepina, autobusem zastępczej komunikacji autobusowej z Rzepina do Frankfurtu nad Odrą oraz pociągiem ODEG linii RE1 z Frankfurtu nad Odrą do Berlina.

Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży „PKP Intercity” najpóźniej 11 marca 2024 roku i ważnych na przejazdy od 11 do 13 marca 2024 roku.

1. Należności za bilety według ofert standardowych i  specjalnych, których warunki wyłączają zwrot, możesz uzyskać:

  • w kasie biletowej – gdy są zwracane przed upływem terminu ich ważności,
    w drodze reklamacji – gdy są zwracane po upływie terminu ich ważności lub zostały kupione w Serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity.

2. Jeżeli do biletów wymienionych były kupione rezerwacje, dopłaty do pociągu EIP lub bilety na przewóz – to należności za te bilety również możesz uzyskać bez potrącania odstępnego.

3. Jeżeli bilet został zwrócony w serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity z potrąceniem odstępnego, zwrócimy kwotę pobranego odstępnego w drodze reklamacji.