Strajk w Niemczech – utrudnienia dla podróżnych z Polski

Strajk w Niemczech – utrudnienia dla podróżnych z Polski

W dniach 10.01.2024 r. od godz. 02:00 w nocy do 12.01.2024 r. do godz. 18:00 Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) zaplanował przeprowadzenie akcji strajkowej. Ruch pociągów na terenie Niemiec będzie znacznie utrudniony. Utrudniania dotyczyć będą także połączeń z Polski.

PKP Intercity

9 stycznia 2024 r. pociągi EC Wawel oraz Berlin – Warszawa Express nr 56, 40, 44, 46 skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem.

10-11 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem.

12 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi, które nie są dotknięte strajkiem.

Organizacja ruchu pociągów 12 stycznia może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim. Informację zamieścimy na naszej stronie internetowej.

13 stycznia 2024 r. pociągi kursują w pełnej relacji z Berlina. Organizacja ruchu pociągów 13 stycznia może być zaktualizowana w wyniku dalszych ustaleń z przewoźnikiem niemieckim. Informację zamieścimy na naszej stronie internetowej.

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na linii Berlin – Frankfurt (Oder) nie są objęte strajkiem.

Kursowanie pociągów do/z Monachium, relacji Warszawa-Wiedeń-Monachium, jest w trakcie ustaleń z przewoźnikiem niemieckim.

Zasady korzystania z biletów, zwroty i reklamacje

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 8 stycznia 2024 roku na przejazdy od 10 do 12 stycznia 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 8 stycznia 2024 roku do 19 stycznia 2024 roku. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej.
Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży „PKP Intercity” najpóźniej 8 stycznia 2024 roku i ważnych na przejazdy od 10 do 12 stycznia 2024 roku.

  1. Należności za bilety według ofert standardowych i  specjalnych, których warunki wyłączają zwrot, możesz uzyskać:
    • w kasie biletowej – gdy są zwracane przed upływem terminu ich ważności,
    • w drodze reklamacji – gdy są zwracane po upływie terminu ich ważności lub zostały kupione w Serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity.
  2. Jeżeli do biletów wymienionych były kupione rezerwacje, dopłaty do pociągu EIP lub bilety na przewóz – to należności za te bilety również możesz uzyskać bez potrącania odstępnego.
  3. Jeżeli bilet został zwrócony w serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity z potrąceniem odstępnego, zwrócimy kwotę pobranego odstępnego w drodze reklamacji.

Reklamacje można składać na www.intercity.pl.

Polregio

Pociągi na trasie Szczecin – Lübeck Hbf nie będą kursować. Na tej trasie nie zostanie również uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Natomiast na trasie Szczecin – Angermünde autobusy komunikacji zastępczej będą kursowały bez zmian.