Strajk w Niemczech. Pociągami PKP Intercity tylko do Rzepina

Strajk w Niemczech. Pociągami PKP Intercity tylko do Rzepina

Z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech od środy 24.01.2024 od godz. 02:00 do poniedziałku 29.01.2024 do godz. 18:00 duża liczba pociągów na sieci DB nie będzie kursowała. Kursowanie pociągów do/z Monachium, relacji Warszawa-Wiedeń-Monachium, jest w trakcie ustaleń z przewoźnikiem niemieckim.

Informacje dotyczące połączeń z Warszawy, Krakowa i Gdyni do Berlina oraz z powrotem:

23 stycznia 2024 r. pociągi nr 56 (rel. Przemyśl – Berlin) oraz Berlin – Warszawa Express nr 40, 44, 46 skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi kursujące między Polską na Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.

24-28 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem.

29 stycznia 2024 r. niemal wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Wyjątkiem jest pociąg Berlin – Warszawa Express nr 40, który pojedzie w pełnej relacji do Berlina.

30 stycznia 2024 r. pociąg Berlin – Warszawa Express nr 41 pojedzie w pełnej relacji z Berlina, natomiast pociągi nr 45, 57 i 47 rozpoczną bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Berlin – Frankfurt (Oder) odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi kursujące między Polską na Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na trasie Berlin – Frankfurt (Oder) – Berlin (linia RE1) nie są objęte strajkiem i kursują średnio co 20 minut. Rozkład jazdy pociągów ODEG w formie pliku PDF jest dostępny tutaj.

Przystanki zastępczej komunikacji autobusowej znajdują się na placu przed dworcem kolejowym w Rzepinie oraz przez dworcem Frankfurt (Oder). Godziny odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej z Frankfurtu (Oder) w kierunku Rzepina są takie same jak godziny odjazdu pociągów w obowiązującym rozkładzie jazdy.

Zasady korzystania z biletów, zwroty i reklamacje

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 22 stycznia 2024 roku na przejazdy od 23 do 29 stycznia 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 23 stycznia 2024 roku do 5 lutego 2024 roku. Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej. Podróżni odbywają przejazd na całej trasie na podstawie już posiadanego biletu, np. mając bilet na przejazd z Warszawy do Berlina, podróżny odbywa przejazd pociągiem na podstawie jednego biletu do Rzepina, autobusem zastępczej komunikacji autobusowej z Rzepina do Frankfurtu nad Odrą oraz pociągiem ODEG linii RE1 z Frankfurtu nad Odrą do Berlina.

Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży „PKP Intercity” najpóźniej 22 stycznia 2024 roku i ważnych na przejazdy od 24 do 29 stycznia 2024 roku.

1. Należności za bilety według ofert standardowych i specjalnych, których warunki wyłączają zwrot, możesz uzyskać:

  • w kasie biletowej – gdy są zwracane przed upływem terminu ich ważności,
  • w drodze reklamacji – gdy są zwracane po upływie terminu ich ważności lub zostały kupione w Serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity.

2. Jeżeli do biletów wymienionych były kupione rezerwacje, dopłaty do pociągu EIP lub bilety na przewóz – to należności za te bilety również możesz uzyskać bez potrącania odstępnego.

3. Jeżeli bilet został zwrócony w serwisie e-IC albo aplikacji PKP Intercity z potrąceniem odstępnego, zwrócimy kwotę pobranego odstępnego w drodze reklamacji.