Stacja kolejowa i dworzec w Olkuszu zostaną zmodernizowane

Stacja kolejowa i dworzec w Olkuszu zostaną zmodernizowane

Długo wyczekiwana modernizacja stacji kolejowej oraz budynku dworca w Olkuszu w woj. małopolskim wkrótce stanie się faktem — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na kompleksową modernizację stacji Olkusz. W ramach inwestycji zostanie zmodernizowanych 5 torów stacyjnych o długości 750 m każdy, co umożliwi przyjmowanie m.in. najdłuższych pociągów towarowych.

Rozebrana zostanie kładka dla pieszych, która dzisiaj jest poprowadzona nad torami, w jej miejsce pojawi się przejście podziemne dla pieszych.

Zostaną wybudowane dwa perony: jeden dwukrawędziowy o długości 400 m i jeden jednokrawędziowy o długości 500 m (z możliwością rozbudowy o drugą krawędź). Na peronach zostaną zabudowane wiaty sektorowe.

Pasażerowie korzystający ze stacji Olkusz uzyskają zatem lepiej dostępną, użyteczną infrastrukturę. Realizacja tej inwestycji zaplanowana jest na lata 2024-2025. Szacowana wartość kompleksowej przebudowy stacji to 130 mln zł.

Także budynek dworca kolejowego na stacji Olkusz zostanie zmodernizowany. Spółka PKP S.A. w czerwcu br. ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Obecnie analizowane są złożone oferty. Zawarcie umowy z wyłonioną w tym przetargu firmą projektową planowane jest na wrzesień br. Wykonawca będzie miał 60 tygodni na przygotowanie dokumentacji. Rozpoczęcie robot budowlanych nastąpi na przełomie 2024 i 2025 r. Wyremontowany dworzec zostanie udostępniony pasażerom w I kwartale 2026 r.

Szacowany budżet inwestycji wynosi 10 mln zł.