Spotkanie Rady do spraw transportu kolejowego w CEMM

Spotkanie Rady do spraw transportu kolejowego w CEMM

W Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego w Warszawie odbyło się spotkanie Rady do spraw transportu kolejowego. Zebrani mieli okazję zapoznać się z powstającym centrum, które od początku przyszłego roku przejmie egzaminowanie kandydatów na maszynistów.

– Jakość wyszkolenia maszynistów przekłada się wprost na bezpieczeństwo systemu kolejowego. Maszynista rozpoczynający pracę powinien posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności zapewniające bezpieczne prowadzenie pojazdów kolejowych i właściwe reakcje w nietypowych sytuacjach. Presja ekonomiczna spowodowana brakiem maszynistów przyczynia się do obniżenia wymagań egzaminacyjnych wobec kandydatów na maszynistów. To zjawisko będzie narastało wraz ze wzrostem luki pokoleniowej wśród maszynistów. Odpowiedzią jest wprowadzenie państwowych egzaminów na licencję i świadectwo maszynisty – opowiadał zebranym dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W skład Rady do spraw transportu kolejowego wchodzą Mirosław Antonowicz, Sławomir Bukowski, Krzysztof Celiński, Mirosław Chaberek, Andrzej Chudzikiewicz, Janusz Dyduch, Juliusz Engelhardt, Wiesław Jarosiewicz, Jakub Majewski, Andrzej Massel, Andrzej Wach, Franciszek Adam Wielądek i Radosław Żołnierzak.

Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów zacznie działać od 2023 r. Będzie głównym ośrodkiem egzaminacyjnym dla osób wchodzących do zawodu maszynisty, czyli ubiegających się o licencję i świadectwo maszynisty. Zapewni miarodajne, porównywalne i powtarzalne prowadzenie egzaminów różnych kategorii egzaminacyjnych.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów” współfinansowany jest z Funduszy Europejskich ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Otrzymał dofinansowanie w kwocie 39 mln zł.

Dodajmy, że ostatnio gościem Centrum był Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy Bydgoszcz a w czerwcu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury