SKM Warszawa zaprezentowała nowe pociągi

SKM Warszawa zaprezentowała nowe pociągi

Szybka Kolej Miejska w Warszawie zaprezentowała dziś pierwsze dwa pociągi wyprodukowane przez Newag w ramach kontraktu na dostawę 21 składów za 668 mln zł brutto.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj po to aby zaprezentować nowe pociągi dla SKM Warszawa – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Kolej, aglomeracyjna, szybka, nowoczesna, wygodna to podstawa dla rozwoju miasta i komunikacji publicznej na którą stawiamy – dodał.

Prezydent stolicy tłumacząc wygląd jednego z nowych składów w okleinie Unii Europejski podkreślił, że ma to przypominać jak ważne jest członkostwo w UE, jak dużo Warszawa na tym skorzystała.

– Od początku członkowska w UE Warszawa pozyskała 18 mld zł – zaznaczył Trzaskowski.

Prezes przewoźnika zaznaczył, że projekt wart 668 mln zł to największa inwestycja realizowana przez SKM Warszawa.

– Dzięki sprawnej realizacji tego kontraktu udało się nam otrzymać te pojazdy przed terminem wynikającym z harmonogramu – podkreślił Alan Beroud

Nowe składy powinny zostać rozpocząć jazdę z pasażerami jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r.  Będą obsługiwały linie S2 Warszawa Lotnisko Chopina – Sulejówek Miłosna

Przedstawiciel producenta, Józef Michalik z zadowoleniem i satysfakcją zaprezentował pojazdy w wersji czteroczłonowej z kontraktu, który został podpisany w kwietniu 2020 r.

– Prezentujemy pierwsze dwa pociągi trzy miesiące wcześniej, postaramy się przyspieszyć dostawy aż do ostatniego, gdzie ostatni 21 w harmonogramie dostaw planowany jest w listopadzie tego roku – dodał Józef Michalik, wiceprezes Newagu.

Prezes Michalik, mówiąc o pojedzie oklejonym w europejski barwy zaznaczył, że oprócz tego, że uświetnia on miniony Europejski Rok Kolei, to z drugiej strony symbolizuje szczególny fakt.

– Jest to 200. elektryczny zespól trakcyjny  wyprodukowany przez firmę z Nowego Sącza pochodzący z platformy pojazdów Impuls, która składa się z pojazdów od dwuczłonowych do pojazdów sześcioczłonowy a koncepcyjnie nawet do ośmioczłonowych – dodał przedstawiciel producenta.

W ramach kontraktu o wartości 668 mln zł brutto Newag dostarczy 6 pociągów czteroczłonowych oraz 15 pięcioczłonowych, Dodatkowo przez 7 lat firma z nowego Sącza będzie utrzymywała pojazdy.

Nowe ezty będą wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe czy ratujące życie defibrylatory AED. Każdy pojazd będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach czy pasażerów z rowerami.

Przypomnijmy, że umowa o wartości 668 mln zł brutto na dostawę 21 nowych pociągów została podpisana 7 kwietnia 2020 r.  16 listopada przewoźnik poinformował, że Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła dofinansowanie zakupu składów i modernizacji zaplecza technicznego. Produkcja pierwszego Impulsa 2 ruszyła w ostatnim tygodniu lutego 2021 r.  Pod koniec maja przedstawiciele Szybkiej Kolei Miejskiej odebrali malaturę, czyli zewnętrzną powłokę lakierniczą, która spełnia funkcje ochronne i wizerunkowe pierwszego pojazdu. W połowie lipca pierwszy z puli 21 składów przewiózł pierwszych pasażerów.