SKM Warszawa zaprasza na kurs na licencję maszynisty

SKM Warszawa zaprasza na kurs na licencję maszynisty

SKM Warszawa zaprasza na rozpoczynający się 27 sierpnia 2022 roku kurs na licencję maszynisty. Od kilku lat w tym dotychczas typowo męskim zawodzie zaczęły pojawiać się również kobiety. Zapisy trwają do 14 sierpnia.

Szybka Kolej Miejska od 2021 roku organizuje kursy na licencję maszynisty, aby pozyskać najlepsze kandydatki i najlepszych kandydatów, którzy w przyszłości m.in. usiądą za sterami nowoczesnych, czerwono kremowych Impulsów 2 – to 21 pojazdów, które SKM otrzyma od Newagu, w ramach największego kontraktu w swojej historii (dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020).  

Czym jest taki kurs? Przypomina trochę ten na prawo jazdy, ale oczywiście różni się w szczegółach. Prowadzą go doświadczeni instruktorzy. Podczas 300 godzin uczestnik chłonie wiedzę od podstaw dot. branży kolejowej do szczegółów budowy pojazdów. Kurs kończy test, którego pozytywny wynik pozwala złożyć wniosek Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wydanie licencji maszynisty. W kolejnym etapie wybiera się już pracodawcę, np. SKM (do czego zachęcamy) i podczas zajęć na kursie na świadectwo maszynisty uczy się m.in. techniki jazdy, a następnie jeździ (ponad 1000 godzin) pod nadzorem doświadczonego maszynisty – patrona. Na koniec każdego czeka jeszcze jeden egzamin – z teorii i z praktyki prowadzenia pojazdów kolejowych. Zaliczenie daje możliwość uzyskania upragnionego świadectwa, w sam raz na start pracy u wybranego przewoźnika.