Siemens Mobility przejął włoskiego dostawcę oprogramowania do zarządzania ruchem na kolei

Siemens Mobility przejął włoskiego dostawcę oprogramowania do zarządzania ruchem na kolei

Siemens Mobility sfinalizował przejęcie Optrail S.r.l., włoskiej firmy technologicznej, która dostarcza unikalne algorytmy dla systemów zarządzania ruchem – TMS – oparte na metodach optymalizacji matematycznej i badaniach operacyjnych. Przejęcie uzupełnia istniejące portfolio Siemens Mobility Train Planning System – TPS – i wzmacnia pozycję firmy jako wiodącego dostawcy rozwiązań programowych dla klientów z branży kolejowej. Optrail pozostanie w Rzymie we Włoszech, a jego technologia zostanie zintegrowana z istniejącymi produktami TPS firmy Hacon.

Wraz z przejęciem Optrail wzbogacamy nasze portfolio produktów cyfrowych do konstruowania i wysyłania rozkładów jazdy. Łącząc matematyczne podejście Optrail z naszym istniejącym produktem TPS.live, zwiększymy wydajność operacji kolejowych. Ułatwiamy znaczne skrócenie czasu dyspozytorskiego, minimalizujemy opóźnienia i maksymalizujemy średnią prędkość pociągów. W połączeniu z systemami o wyższym stopniu automatyzacji, np. Automatic Train Operation, będziemy w stanie znacznie zwiększyć wartość dla klienta, zapobiegając konfliktom w czasie rzeczywistym – powiedział Frank Gerken, dyrektor operacyjny Siemens Mobility Software i szef segmentu biznesowego Train Planning System.

S.r.l., założona w 2013 roku, jest wysoce wyspecjalizowaną firmą zajmującą się cyfrowymi technologiami kolejowymi, posiadającą wieloletnie doświadczenie w transferze technologii z badań naukowych do przemysłu. Podstawową kompetencją Optrail jest zastosowanie ilościowych nauk decyzyjnych, takich jak badania operacyjne i uczenie maszynowe, do rzeczywistych problemów, ze szczególnym uwzględnieniem transportu i logistyki. Głównym obszarem zastosowań Optrail jest rozwój inteligentnych systemów wspomagania decyzji w dziedzinie transportu kolejowego.

Podstawowy produkt Optrail zapewnia rozwiązywanie konfliktów w czasie rzeczywistym poprzez integrację algorytmów optymalizacji. To sprawia, że TPS wykracza poza tradycyjne
sekwencyjne planowanie spotkań i przejazdów w kierunku zautomatyzowanej optymalizacji wysyłek w całych sieciach kolejowych. Dzięki wysoce wydajnym algorytmom niezbędne korekty operacji mogą być przetwarzane w ciągu kilku sekund. Optrail umożliwia już dużemu północnoamerykańskiemu operatorowi kolejowemu i sieciowemu optymalizację i automatyzację wysyłek w całej sieci kolejowej, osiągając znaczące usprawnienia operacyjne.

Mobility wraz ze swoimi spółkami zależnymi Hacon, Sqills, eos. uptrade, Padam Mobility i Bytemark, Siemens Mobility oferuje unikalny i holistyczny ekosystem. Szeroka gama oprogramowania B2B wspiera operatorów transportu publicznego i zarządców infrastruktury w optymalizacji i cyfryzacji ich procesów. Przyczynia się również do poprawy doświadczeń pasażerów, kładąc podwaliny pod płynne i zrównoważone podróże. Portfolio obejmuje systemy planowania pociągów, planowanie podróży, bilety mobilne, mobilność jako usługę (MaaS), transport na żądanie i zarządzanie flotą, analizę danych, zarządzanie zapasami i rezerwacjami.