Ruszają testy nowych pociągów od Pesy dla Kolei Czeskich

Ruszają testy nowych pociągów od Pesy dla Kolei Czeskich

W niedzielne popołudnie na tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa przyjechał wyprodukowany przez Pesę Bydgoszcz dla Kolei Czeskich pojazd nowej generacji z platformy Regio160. Czeski przewoźnik zakupił zakontraktował dotychczas 66 takich jednostek.

Fot: Aleksander Kędzierski

Przypomnijmy, że prezesi Pesy Bydgoszcz i Českie Drahy podpisali 26 lutego 2021 r. kontrakt ramowy na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych oraz umowę potwierdzającą zamówienie pierwszych 33 pojazdów za ponad 514 mln zł.

– Od 2023 roku będą one stopniowo wprowadzane do eksploatacji w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze – powiedział podczas podpisania kontraktu  Jiří Ješeta, członek zarządu ČD i zastępca dyrektora generalnego ds. handlu.

W połowie grudnia 2021 r. czeski przewoźnik potwierdził zamówienie kolejnych 33 pojazdów, które będą przeznaczone do obsługi regionalnych połączeń m.in.: w Kraju Hradeckim. Jednostki z tego zamówienia mają zostać dostarczone do Czech w latach 2024-2026. 

W pociągach pasażerowie będą mogli spodziewać się jasnego, przestronnego, klimatyzowanego wnętrza z ergonomicznie zaprojektowanymi fotelami, Wi-Fi, gniazdek elektrycznych 230 V z portem USB 5 V oraz nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Jednostki będą przystosowane do transportu osób na wózkach inwalidzkich, z platformą umożliwiającą wjazd oraz dedykowaną niepełnosprawnym przestrzenią pasażerską. Pojazdy będą wyposażone w spełniające normy TSI/ PRM ekologiczne toalety w obiegu zamkniętym, umożliwiające korzystanie z nich również na stacjach, podczas postojów. Znajdą się w nich także składane przewijaki.

Ceskie Drahy eksploatują już dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne Link seri „844” produkowane przez bydgoskiego producenta nazwane w Czechach RegioShark.

Dodajmy, że na torze doświadczalnym nadal przebywa wyprodukowana przez Pesę Bydgoszcz wodorowa lokomotywa manewrowa SM42-6Dn 001.