Przystanek Tomaszówek zwiększył dostęp do kolei

Przystanek Tomaszówek zwiększył dostęp do kolei

Podróżni korzystają już z nowego przystanku Tomaszówek w województwie łódzkim. Na peronie zatrzymują się pociągi kursujące do Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna i Skarżyska Kamiennej. To pierwszy przystanek zwiększający dostęp do kolei w województwie łódzkim, który powstał w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to 2,8 mln zł.

Na nowym przystanku Tomaszówek na trasie Łódź – Opoczno (LK nr 25) między stacją Bratków a przystankiem Szadkowice powstał 200-metrowy peron o wysokości 0,76 m. Podróżni mogą wygodnie wsiadać i wysiadać do i z pociągów. Na obiekcie zamontowane zostały wiaty i ławki. Bezpieczne podróżowanie po zmierzchu umożliwia oświetlenie LED. Są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Peron jest dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Peron powstał w pobliżu skrzyżowania torów z drogą gminną Tomaszówek – Bratków. W ramach inwestycji ułożono nową nawierzchnię asfaltową na przejeździe kolejowo-drogowym. W rejonie przystanku wymieniono też tory.

Inwestycja w Tomaszówku zrealizowana została w formule „projektuj i buduj”. Wartość prac to ok. 2,8 mln zł.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m. in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje oprócz przystanku Tomaszówek przystanki: Izabelów, Zgierz Rudunki, Jedlicze Koło Zgierza, Stare Grudze, Łódź Zarzew, Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne. Wykonawcy kończą projektowanie peronów Zgierz Rudunki oraz Jedlicze k. Zgierza. Roboty zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi będą w 2023 roku.