Przystanek PKM Gdańsk Firoga czeka już na pasażerów

Przystanek PKM Gdańsk Firoga czeka już na pasażerów

Już od 11 grudnia 2022 r. pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego przystanku PKM Gdańsk Firoga, jaki powstaje przy okazji elektryfikacji naszej linii. Prowadzącej inwestycję samorządowej spółce PKM udało się bowiem szybciej skończyć część prac, co pozwoliło na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przystanku przed zakończeniem wszystkich robót.

Do dyspozycji pasażerów od 11 grudnia 2022 r. będzie na razie tylko peron 1, przy którym zatrzymywać się będą zarówno pociągi jadące z Gdańska Wrzeszcza w kierunku Portu Lotniczego i dalej do Gdyni, Kartuz lub Kościerzyny, jak i te jadące w przeciwnym kierunku. Do przystanku można będzie dojść gotową już ścieżką, ale cały pozostały teren pozostanie wygrodzony, gdyż wciąż jeszcze jest to plac budowy. Peron 2 na razie jest nieczynny ze względu na zamknięcie toru nr 2, z powodu prowadzonych na nim prac związanych z budową dodatkowego przejścia rozjazdowego tuż przed przystankiem Gdańsk Firoga. Po zakończeniu tych prac pasażerom udostępnione zostaną oba perony.

Chociaż cała nasza inwestycje zakończy się dopiero w połowie 2023 r., bardzo zależało nam, aby powstający przy okazji elektryfikacji nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga mógł służyć mieszkańcom jak najszybciej – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM  – Dlatego teraz, kiedy jesteśmy już po pierwszych odbiorach i mamy zgodę na częściowe użytkowanie przystanku, możemy z radością zakomunikować wszystkim zainteresowanym, że od 11 grudnia 2022 r. pociągi Polregio obsługujące linię PKM będą zatrzymywały się już także na Firodze! Prosimy jednak wszystkich pasażerów o ostrożne poruszanie się po udostępnionym terenie i stosowanie się do komunikatów, bo to wciąż jeszcze przez kilka miesięcy będzie plac budowy.

Jako Samorząd Województwa Pomorskiego i organizator przewozów kolejowych od lat konsekwentnie rozwijamy najbardziej przyszłościowy, ekologiczny transport jakim jest kolej – dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga, usytuowany jest pomiędzy przystankami Matarnia i Port Lotniczy, w rozwijającej się prężnie dzielnicy Gdańska. To tu mieści się i powstaje wiele nowych firm branży IT. Ich pracownicy będą mieli więc łatwy dostęp do komunikacji. Dlatego liczymy na dalszy, dynamiczny przyrost osób korzystających z transportu kolejowego.

Przystanek Gdańsk Firoga powstał jest w standardzie analogicznym do pozostałych przystanków na linii PKM – czyli z charakterystycznymi wiatami w kształcie tzw. „czerwonej wstążki”. Wzór perforacji na czerwonych wiatach nawiązuje do branży informatycznej, która dominuje w sąsiedztwie tego przystanku. Również numeracja tego przystanku dodatkowo podkreśli jego związek z branżą IT. W związku z tym, że stałym elementem grafik na przystankach PKM w Gdańsku jest numeracja (od 1 – Gdańsk Strzyża do 8 – Gdańsk Rębiechowo), a przystanek Gdańsk Firoga powstaje pomiędzy nr 6 (Matarnia) i numerem 7 (Port Lotniczy) będzie miał on numer 6@ – dzięki czemu idealnie wkomponuje się on w gdańską „dolinę krzemową” – jak nazywana jest ta okolica.