Przedstawiciele UTK z wizytą w PUT Wągrowiec

Przedstawiciele UTK z wizytą w PUT Wągrowiec

Kierownictwo Urzędu Transportu Kolejowego odwiedziło Punkt Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu. Wizyta studyjna pozwoliła poznać specyfikę pracy przewoźnika. Jest kontynuacją cyklu spotkań z przedsiębiorstwami kolejowymi w ich siedzibach.

W spotkaniu w Wągrowcu uczestniczył dr inż. Ignacy Góra – Prezes UTK, Marcin Trela – Wiceprezes ds. regulacji, dyrektorzy departamentów UTK odpowiedzialnych za regulację i bezpieczeństwo oraz dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu. Ze strony przewoźnika obecny był m.in. Prezes Zarządu Marek Nitkowski.

Na terenie Punktu Utrzymania Taboru obsługiwane są spalinowe zespoły trakcyjne. Działalność PUT w Wągrowcu obejmuje przeglądy taboru, usuwanie mniejszych awarii i uszkodzeń oraz wykonywanie innych czynności związanych z bieżącym utrzymaniem pojazdów. W skład zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych wchodzą dwie w pełni wyposażone hale. Hala główna jest przeznaczona do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrza pojazdów. Hala postojowa służy do odstawiania pojazdów w czasie oczekiwania pomiędzy kursami. Pojemność obiektu umożliwia odstawienie 9 pojazdów. Dodatkowo w Wągrowcu na symulatorze szkolą się przyszli i obecni maszyniści Kolei Wielkopolskich. Budowa Punktu Utrzymania Taboru Kolejowego kosztowała blisko 70 mln zł.  Jego oficjalnie otwarcie miało miejsce w czwartek 5 maja 2022 r.

Dzięki spotkaniom UTK z przedsiębiorstwami związanymi z branżą kolejową możliwe jest lepsze poznanie specyfiki funkcjonowania spółek. Jest to też świetna okazja by wyjaśnić zagadnienia dotyczące konkretnego przedsiębiorstwa.