Prokuratura w siedzibie Newagu

Prokuratura w siedzibie Newagu

W siedzibie spółki Newag prowadzone były czynności Prokuratury Regionalnej w Krakowie związane z zabezpieczeniem materiałów związanych z niewyjaśnionego pochodzenia usterkami w pojazdach Impuls.

Prokurator Katarzyna Duda z Prokuratury Regionalnej w Krakowie sprecyzowała, że w poniedziałek 12 lutego zostały przeprowadzone czynności zabezpieczenia niezbędnej dokumentacji i nośników elektronicznych w siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, a także od pracowników tej spółki w Krakowie, Szczecinie i Kołobrzegu.

Jak przekazał Łukasz Mikołajczyk, rzecznik spółki Newag, Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi dwa postępowania przygotowawcze. Jedno z nich dotyczy zawiadomienia złożonego w październiku 2023 roku przez ABW, a drugie to zawiadomienie złożone w grudniu 2023 roku przez spółki z grupy Newag, tj. „Newag” S.A. i Newag IP Management Sp. z o.o.

Obydwa postępowania mają charakter przygotowawczy, a jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. Spółka współpracuje z organami ścigania, udostępniając niezbędne dane i dokumenty, aby sprawnie i rzetelnie wyjaśnić wszystkie aspekty sprawy. Z uwagi na etap postępowań, nie jesteśmy uprawnieni do udzielania szczegółowych informacji dotyczących ich przebiegu, w tym realizowanych czynności – dodaje Mikołajczyk.

Przypomnijmy, że na początku grudnia 2023 r. hakerzy z grupy Dragon Sector podczas konferencji „Oh My H@ck” przedstawili zaskakujące informacje dotyczące problemów z pojazdami Impuls. Następnego dnia spółka Newag w specjalnym oświadczeniu uznała, że przedstawione informacje to pomówienie ze strony konkurencji, która prowadzi nielegalną kampanię czarnego PR przeciwko spółce. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nowosądecki producent przedstawił Białą Księgę dotyczącą zhakowania systemów pojazdów Impuls.

Temat awarii Impulsów był też przedmiotem burzliwego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, zwołanego 17 stycznia 2024 roku. Spotkanie przyniosło więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego pod koniec lutego odbędzie się druga część posiedzenia Zespołu w tej sprawie.