Powstaną nowe przystanki w Wielkopolsce

Powstaną nowe przystanki w Wielkopolsce

PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują nowe przystanki w Białężycach i Patrzykowie. W Słupcy będą dostępniejsze perony. Inwestycja realizowana jest z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Nowe przystanki w Patrzykowie (gmina Kramsk, linia nr 3 Warszawa – Poznań) i Białężycach (gmina Września, linia nr 281 Oleśnica – Chojnice), a także zmodernizowane perony w Słupcy (linia nr 3 Warszawa – Poznań) zapewnią dobry dostęp do kolei i oczekiwane warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na prace z rządowego Programu Przystankowego. Mieszkańcy wielkopolskich miejscowości skorzystają z efektów inwestycji w 2023 r.

W Patrzykowie nowy przystanek zapewni dogodne dojazdy pociągiem m.in. do Konina i Koła. Będzie zbudowany przy skrzyżowaniu torów z drogą do miejscowości Żrekle.

W Białężycach pociągi w stronę Wrześni lub Jarocina zatrzymają się w pobliżu fabryki samochodów.

Na każdym z nowych przystanków będą odpowiednio wysokie perony. Podróżni dzięki temu łatwo wsiądą do pociągów. Przewidziano m.in. wiaty, ławki, jasne oświetlenie i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się pochylnie zapewnią dogodny dostęp do kolei. Będą także ścieżki naprowadzające. Dojazd i korzystanie z kolei ułatwią nowe parkingi w pobliżu przystanków i stojaki rowerowe.

W Słupcy niższe perony zostaną zastąpione przez nowe – dłuższe i wyższe. Dogodne dojście na pociąg umożliwi przebudowane przejście podziemne. Będą windy. Oświetlenie LED zapewni łatwe korzystanie z podróży po zmroku. Przewidziano nowe wiaty, ławki i tzw. „spoczniki”.

Program Przystankowy

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

W Wielkopolsce „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje 13 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn). Już ogłoszono przetarg na opracowanie projektu i modernizację peronów w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie.