Ponad milion obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów z PKP Intercity

Ponad milion obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów z PKP Intercity

Ponad 1 mln wydanych bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy i ponad tysiąc pociągów uruchomionych ze stacji przygranicznych – PKP Intercity cały czas utrzymuje połączenia kolejowe z Ukrainą umożliwiając jej obywatelom ucieczkę przed wojną.

Najwięcej osób, bo ponad 305 tys., pobrało darmowe bilety z Warszawy, blisko 151 tys. rozpoczęło podróż z Krakowa, ponad 90 tys. z Przemyśla i ponad 70 tys. z Wrocławia.

Z terenów przygranicznych od 24 lutego 2022 r. z transportu kolejowego skorzystało już 355 tys. osób. Główne kierunki dalszej podróży tuż po przekroczeniu granicy to Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. By umożliwić te przejazdy do tej pory uruchomiono łącznie ponad 1 tys. pociągów. Okres od 7 do 17 marca był szczytowy w zakresie przewozu uchodźców ze stacji przygranicznych. W ostatnich dniach PKP Intercity odnotowuje istotny spadek w zakresie przejazdu uchodźców pociągami spółki. W przypadku Przemyśla mówimy o zainteresowaniu mniejszym nawet o 63 proc., zaś w przypadku Chełma o ponad 66 proc.

Warto podkreślić, że PKP Intercity nieprzerwanie realizuje rozkładowe połączenia w całym kraju. Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, od 24 lutego do 29 marca 2022 r. spółka wzmocniła 1562 pociągi stałego kursowania na terenie kraju łącznie 5130 wagonami.

Przejazdy międzynarodowe

Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Niemiec. Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC). Obecnie w kierunku Niemiec uruchamianych jest 12 pociągów. Dzięki temu obywatele Ukrainy mają więcej możliwości bezpłatnych podróży w 2. klasie m.in. w kierunku zachodnim. Od 27 lutego br. do stacji Rzepin (przejazdy do Frankfurtu nad Odrą i Berlina) wydano ponad 157 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 81 tys. zostało wykorzystanych na odcinku z Warszawy do Rzepina. W tym samym okresie do stacji Chałupki, umożliwiając dalsze przejazdy w kierunku Pragi i Wiednia wydano ponad 67 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 26 tys. tylko na trasie Warszawa – Chałupki.