Ponad 28 tys. biletów sprzedano na przewóz rowerów po pomorskich torach w sezonie w 2022 r.

Ponad 28 tys. biletów sprzedano na przewóz rowerów po pomorskich torach w sezonie w 2022 r.

Dzięki współpracy Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z operatorem platformy koleo.pl udało się zmierzyć przewóz rowerów w pociągach w regionie, a także najczęściej wybierane przystanki początkowe i końcowe.

Dane zostały opracowane przez firmę Astarium, która jest operatorem platformy koleo.pl. Na liczbę ponad 28 tys. rowerów składają się biletowane przejazdy m.in. za pośrednictwem Polregio oraz PKP Intercity, a także w ramach sezonowej atrakcji turystycznej jaką jest Żuławska Kolej Dojazdowa.

Nie obejmują natomiast rowerów przewożonych w Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie Gdańsk – Wejherowo, gdzie są one przewożone bezpłatnie w formie niebiletowanej.

Przewozy rowerów cieszą się dużym zainteresowaniem

W wysokim sezonie rowerowym, tj. od 1 maja do 30 września 2022 r. na pomorskich torach przewieziono 28 584 rowerów, gdzie stacją początkową lub końcową była miejscowość na terenie naszego regionu. Z zebranych danych wynika też, że wśród siedmiu najczęściej wybieranych przystanków początkowych były: Hel, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Władysławowo, Kościerzyna, Gdańsk Główny oraz Słupsk. Natomiast najczęściej pasażerowie z rowerem w pociągu dojeżdżali do stacji: Gdynia Główna, Władysławowo, Hel, Gdańsk Wrzeszcz, Kościerzyna, Gdańsk Główny oraz Tczew.

Przy okazji potwierdzono, że przewozy rowerów cieszą się dużym zainteresowaniem, a rowerzyści stanowią istotną grupę podróżnych. Należy więc dostosować infrastrukturę kolejową do ich potrzeb.

– Takie informacje są dla nas kluczowe do realizacji dużych przedsięwzięć w ramach Pomorskich Tras Rowerowych, ale także przy tworzeniu ciekawych i atrakcyjnych miejsc dla rowerzystów – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki UMWP.